Изследователи от отдел “Растителна клетъчна биотехнология” към Център по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките (БАН) разработиха иновативен за България 3D модел на човешки епидермис с цел проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия, съобщиха от Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ).
Разработката включва прилагането на специализирани техники за възпроизвеждане на сложната физиологична структура и защитна функция на човешкия епидермис. Експерименталният епидермален прототип пресъздава най-външния слой на човешката кожа, която е най-големият орган в човешкото тяло.
Моделът дава възможност на изследователите да провеждат високотехнологични клинични проучвания за тестване на биологичните ефекти и пропускливостта на лекарства и козметични формулировки, като минимизират използването на животни в научните експерименти. В момента върху разработения модел учените в ЦРСББ и БАН извършват изследвания, свързани с фотостареенето на кожата, причинено от UVA и UVB лъчите и постигането на слънцезащитна превенция с натурални продукти.
“Световният пазар на фотопротективни продукти възлиза на близо 10 милиарда евро на година. Голяма част от тях са базирани на основната съставка титанов диоксид, който в бъдеще ще бъде ограничен за употреба върху човешката кожа. Затова световна тенденция в момента е търсенето на природни алтернативи за създаване на фотозащитни продукти с цел предпазване на кожата от стареене”, отбелязва проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на научната разработка и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в ЦРСББ.
Изследователите в ЦРСББ и БАН прилагат иновативния епидермален модел в проучванията си и демонстрират условия на стареене на кожата, използвайки уникална за България UV камера, която възпроизвежда целия спектър от UV лъчи, посочват от ЦРСББ. Това им позволява да изследват изолирани от лечебни растения растителни вещества върху новосъздадения прототип и да проучват тяхното влияние върху процеса на фотостареене.
Вече има идентифицирани няколко природни вещества от ендемични за България растения - като Родопския силивряк, които проявяват високи фотозащитни свойства и имат значителен потенциал за предпазване от UV индуцирано стареене на кожата. Предстои тези открития да бъдат патентовани за производство на органични слънцезащитни продукти с антистареещ ефект, допълват от екипа на ЦРСББ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БСК: Експертите в маркетинга и IT сферата срещат по-висок риск от прегаряне
Компанията за геопространствени технологии Asia Air Survey е инвестирала в "Дронамикс"
Каква е реалната цена на петрола?
"Прогресивна България" влиза със 131 места в парламента при близо 99% обработени протоколи
UniCredit призова за реформи в Commerzbank, докато Орсел активизира усилията си за придобиване
Най-добрата европейска акция за 2026 г. е на гребена на вълната на фотониката
Двама гранични полицаи са задържани за трафик на мигранти със служебна кола
Гюров: 150 години младите комити са въставали, за да имат всички българи право на избор
Въздушна линейка транспортира жена в кома от Ямбол до Пловдив
Новиков е полуфиналист на Евро 2026
Ицо Янев ще брани рекорди в Разград
Гасперини има четири условия, за да остане треньор на Рома
Интер вече планира парада за титлата
Ас на Интер разкри защо е отсвирил Милан и е избрал „нерадзурите“
Ди Канио: Юве ще завърши втори
Венера преминава в Близнаци на 24 април - Търсим флирт и разнообразие
„Директно“ по Bulgaria ON AIR с извънредно издание след вота
Нисковъглехидратен хляб без брашно за отслабване
Алерголог: Хората с алергии да мият косата като се приберат отвън
Отслабване при синдром на поликистозните яйчници – как?
Baggy jorts бермудите изместват късите панталони (+Снимки)
Пласидо Доминго гостува във Варна
Кои бяха най-колоритните моменти от тази предизборната кампания?
Портних: Поздравления за категоричната победа на новата формация
Варна отдаде почит на едно от най-светлите събития в националната история
Радев за 150-годишнината от Априлското въстание: Историята винаги носи в себе си поука, а понякога и надежда
Нейнски: 81% от гласувалите в чужбина не са се регистрирали предварително
Феноменът синестезия: Когато хората чуват цветове и усещат вкуса на думите
Междузвездният обект 3I/ATLAS проявява невиждана досега активност
Учени откриха необичайна връзка: Леонардо е изобразил в „Мона Лиза“ странна болест
Мисията до Марс „Розалинд Франклин“ на ЕКА изглежда най-сетне ще се осъществи
Blue Origin с исторически успех: Ракетата New Glenn вече е за многократна употреба
5 години от първия полет на марсианския хеликоптер Ingenuity