В болниците има малко пациенти, но много разходи

Задълженията се качват, коментират от областните болници
Обновена: 21 май 2020 15:06 | 21 май 2020 15:05, Петя Славова
7
В болниците има малко пациенти, но много разходи
Снимка: БГНЕС

Епидемията от коронавируса постепенно отстъпва с намаляващ брой новозаразени и все повече излекувани пациенти. През седмицата стана ясно, че болниците няма да връщат на Здравната каса средствата в размер на 85% от бюджетите си, които получаваха в условията на извънредно положение.

Достатъчни ли са обаче тези средства за нормалното функциониране на лечебните заведения и ще могат ли те да изпълняват функциите си и в бъдеще.

Малко пациенти, много разходи. Такава е картината в областната болница в Силистра, където до момента са лекувани шестима пациенти с коронавируса. От началото на кризата лечебното заведение работи с около 1/3 от капацитета си, разходите обаче се увеличават, посочи пред БНР директорът Даниела Костадинова:

"Задълженията се качват главоломно, започва притискане от лекарствените фирми. Сметките няма да излязат... В тази ситуация ние не се нуждаехме от 85% от бюджетите си, а от 150%, за да можем да се справим".

Подобна е ситуацията във всички областни болници в страната, коментира д-р Весислав Петров, председател на Сдружението на областните болници в България, който ръководи областната болница в Сливен:

"Вече е много тежко на болниците, защото средствата не ни достигат, за да изплатим в пълен обем плащанията към доставчиците и за лекарства и консумативи".

Ситуацията се усложнява и заради многократното увеличение на цените на консумативи, посочи д-р Неделчо Тотев, директор на общинската болница в Чирпан, който е председател и на Сдружението на общинските болници:

"Сега се развързват ръцете на спекулата. Изчисленията ни бяха разбити на пух и прах още през март".

Лекарите нарекоха "клевети" твърдения, че в болници се пишат несъществуващи диагнози за коронавируса. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
1
 
! Отговори
тритяхту пътя преди 3 години
разходите ще намалеят драстично като се изчисли бвп -то за 2020тавсички които бяхме изхвърлени като парцали, ще си забраним знака изважданетака ,че оважаеми хора на хранилка М И С Л Е Т Е
3
1
 
7
 
! Отговори
powerlifter преди 3 години
С копи/пейст по направления , изследвания и епикризи. се направиха доста милиони от някои хора.Най- големият парадокс е че при почти не работеща здравна система имаме сигнификантно по-ниска смъртност. Голяма част от фейк ТЕЛК решенията да не би да не са на база на въпросни данни.?Без стотиците ежедневни коронарографии и периферни ангиографии да не би да се увеличила смъртността, а? Просто вече започва да се пипа здраво, на някои им падат доходите и затова е целият рев .
2
2
 
5
 
! Отговори
powerlifter преди 3 години
Не че нещо, но има областнш болници с по 3 поколения нищоправещи шуробаджанаци , бутикови фамилни клиники с по 3 едни и същи пациенти, вътрефамилни фирмички ,печелещи обществени средство и т.н. Много от лекарите са лимитирани до около 2-3 к в направления и за доста от тях е по лесно да превъртят определен обем направленийца и процедури макроменажирани от МЗ, НЗОК, /пътеки,цени,обеми/ микроменажирани от акционерният борд/общ.поръчки,самофинансиране от пациентите/ . Та кого точно ще спасяваме
1
4
 
7
 
! Отговори
gogo преди 3 години
време е да ги затворят, да останат военните болници да лекуват натовските ***