Мутация на вируса на птичия грип може да убие 150 милиона души

ООН предупреди, че вероятността за възникване на глобална грипна епидемия е голяма
30 сеп 2005 09:52,
Мутация на вируса на птичия грип може да убие 150 милиона души
Птичият грип в Азия уби огромен брой птици и над 60 човека. Снимка: Corbis
Официален представител на ООН предупреди, че може да избухне нова епидемия от грип, който да убие до 150 милиона души по целия свят, съобщи ВВС.

Д-р Дейвид Набаро обясни, че пандемията от грип е много вероятно да бъде причинена от мутация на вируса, който в момента причинява птичия грип в Азия.

Набаро бе наскоро назначен да координира усилията на ООН за контрол на епидемията от птичи грип, който се разпространи чрез птиците от 2003 година. Вирусът причини смъртта на огромен брой птици и уби повече от 60 души.

Новият координатор на ООН, отговарящ за птичия и човешкия грип, добави, че вероятността вирусът, причинил птичия грип в Азия, да мутира и да се пренесе върху хората, е голяма.

Той подчерта, че ще работи усилено за контролиране на болестта и добави, че броят на смъртните случаи при бъдеща пандемия ще зависи от това къде тя се е зародила, колко бързо е била открита, както и от реакцията на правителствата на засегнатите страни.

„Диапазонът на смъртните случаи би могъл да е между 5 и 150 милиона души“, предупреди Набаро.

Най-смъртоносната грипна епидемия в света е тази през 1918 година. Тя е убила повече хора, отколкото Първата световна война – между 20 и 40 милиона души.

Тази епидемия се смята за най-унищожителната, регистрирана някога в световната история. Повече хора са починали от грип за една година, отколкото са регистрираните смъртни случаи в четиригодишната епидемия от бубонна чума - от 1347 до 1351 година. Известна още като „Испански грип“ или „La Grippe“, инфлуенцата е била абсолютно глобално бедствие.

През есента на 1918 година Първата световна война в Европа е била към края си и мирът се е виждал на хоризонта. Американците точно са се включили във войната, помагайки за победата над германците. Тогава по света започва да се заражда нещо, което първоначално изглежда като по-тежка настинка, но впоследствие се оказва инфлуенца.

За две години на разпространение на вируса една пета от световното население се заразява, като най-уязвими се оказват хората между 20 и 40 години. Този модел на заболеваемост е бил твърде странен за инфлуенцата, тъй като е известно, че вирусът засяга предимно деца и възрастни хора.

За повече информация относно грипа, как да се предпазите от него и какви са най-ефикасните ваксини против болестта, вижте тук 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Спонсорирано съдържание