Антиправителствените протести не стихват, а днес демонстрацията в София се пренесе пред сградата на парламента, където се проведоха дебатите по вота на недоверие срещу кабинета.
Според политолога Георги Киряков в началото протестът е бил изключително цветен, но сега едни групи предпочитат да се диференцират от други.
"Започват да се мислят ходове и действия отвъд оставките при положение, че такива още не са дадени. В началото на протеста идеята се раздели по този начин - дайте да свалим правителството, после ще му мислим. Сега мислят какво точно ще се прави след това, как и кой ще го прави, което е грешка", допълни той пред Bulgaria ON AIR.
Според социолога Юлий Павлов в началото протестите са издигнали общи искания, но първо са говорили, а след това са мислили.
"Протестът все повече започва, както и през 2013 година, да бъде доминиран от градската десница. И там има доста хора, които искат оставка на правителството, но казват и оставка и на президента. Как точно си го представят, не знам", допълни той в "Денят ON AIR".
Киряков изрази мнение, че докато не се смени начинът на мислене на българите, ще имаме проблеми с модела на управлението.
"Има обща тема, по която има консенсус е оставката на главния прокурор. Това няма как да стане според действащите закони и Конституция, ако той не го поиска", каза още Павлов.
Експертите коментираха и предстоящия вот на недоверие срещу правителството, който ще бъде гласуван във вторник.
"ДПС биха подкрепили вот на недоверие само ако са сигурни, че правителството няма да падне. Ще го подкрепят само защото знаят, че вотът няма да мине", категоричен бе Киряков.
Павлов се съгласи и допълни, че ГЕРБ и ОП нямат мнозинство и ако всички останали се обединят, на теория могат да свалят правителството, но няма кой да го направи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Унгарците гласуват на ключови избори, наблюдавани от ЕС, САЩ и Русия
Повечето храни, плодове и зеленчуци у нас продължават да поскъпват
Мирните преговори между САЩ и Иран завършиха без споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Заплашва ли ни нова финансова криза в сектора на частното кредитиране?
ЕС все още не може да намери решение за своите фискални правила
Рецепта за разядка с останалите яйца от Великден
Цените на храните продължават да растат на борсите у нас
Три зодии, които са майстори на лъжата
Подарък за минути: AI превръща всяко пожелание в песен
Български учен разработва камери за кацане на Луната
Липсата на Веласкес е бонус за Левски срещу ЦСКА
Как Левски оправда очакванията, за разлика от ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 12 април
След 34:0: Този път Сливен вкара "само" 31 гола на "боксова круша"
Дара Стоянова е шеста на обръч в Ташкент
Спалети посочи голямата слабост на Юве
3 кето рецепти за Великден
Седмична таро прогноза за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 12 април
Великден е, Христос воскресе!
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
Дневен хороскоп за 12 април, неделя
Орбан даде своя вот, заяви, че е "тук, за да спечели"
Основните храни отново поскъпват, ето кои
Зимният сезон в курортите ни приключва
Гюров: На Великден влизаме в храмовете - всеки със своята тишина, със своите надежди
Преди 65 години първият човек полита към Космоса
Радев: Нека Христовото Възкресение разсее всяка заблуда и опит за подмяна
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера