Путин предупреди, че новата руска ракета "Сармат" ще накара враговете "да се замислят", пише днес лондонският "Телеграф" в заглавие на материал за обявения вчера от Русия успешен тест на тази междуконтинентална балистична ракета.
Изданието цитира обръщението на руския президент към въоръжените сили, в което той обяви, че "Сармат" е в състояние да преодолее "всички модерни средства за противоракетна отбрана", притежава "най-високи тактически и технически характеристики" и дълго време няма да има аналог в света.
"Това наистина уникално оръжие ще укрепи бойния потенциал на нашите въоръжени сили, надеждно ще гарантира сигурността на Русия от външни заплахи и ще накара онези, които , обзети от обезумяла агресивна реторика, се опитват да заплашват нашата страна, да се замислят", каза Путин.Според британския вестник с изказването си руският президент е показал, че е добре запознат с ракетата, изстреляна от полигона в Плесецк, Северозападна Русия, и поразила мишени на далекоизточния полуостров Камчатка. По данни на службата за проучвания към Конгреса на САЩ "Сармат" вероятно ще пренася десет и повече бойни глави, посочва "Телеграф".
Тази руска ракета се разработва отдавна и пробното ѝ изстрелване не е изненада за Запада. Но то става по време на изключително остро геополитическо напрежение заради войната на Русия срещу Украйна, отбелязва "Гардиън". "Таймс" посочва, че западни анализатори са прекръстили новата руска ракета на "Сейтън 2" (Сатана) и отбелязва, че тя се разработва още от първото десетилетие на този век.
"Ню Йорк таймс" припомня, че още преди вчерашния руски ракетен тест представители на САЩ и чуждестранни лидери са разсъждавали дали отрязването на достъпа на Русия до голяма част от глобалната икономика и превръщането ѝ в дипломатически парий би засилило желанието на Путин да увеличава военната мощ на своята страна. Първото изстрелване на "Сармат", способна да пренася ядрено оръжие, е поредният пример за това как той се опитва да напомни на света за свой потенциал - в Космоса, в киберпространството и по бреговете на Европа, въпреки съпротивата, на която се натъква по земя в Украйна, пише вестникът.
Нюйоркското издание припомня също думите на австрийския канцлер Карл Нехамер, казани след срещата му с Путин миналата седмица в Русия: "Сега той следва своя военна логика". Нехамер описа руския президент като човек, който е крайно мотивиран да се противопостави на онова, което възприема като засилваща се заплаха от Запада, и да върне руската сфера на влияние в Източна Европа.
Изданието цитира и мнението на бившия директор на ЦРУ Уилям Бърнс, че Путин "всеки ден демонстрира как една западаща власт може да бъде поне толкова разрушителна, колкото и въздигащата се" и че Путиновият "апетит за риск нараства, докато хватката върху Русия се затяга".
"Вашингтон пост" цитира вчерашното изявление на говорителя на Пентагона Джон Кърби, че САЩ не смятат, че новото руско оръжие е заплаха за тях или съюзниците им. Но експерти по военно дело и стратегии са казали пред вестника, че "Сейтън 2" наистина изглежда страховита, но далеч по-обезпокоителни са нарастващите заплахи от непредизвиканата война, която Путин започна на 24 февруари срещу Украйна.
/БТА/

Заради административни пропуски Враца още няма хеликоптерна площадка за спешна помощ
Унгарският форинт се повиши до най-високо ниво от над четири години
Как хедж фондовете прекрояват 180-годишен застрахователен модел
Развитието на събитията в Близкия изток заплашва да разшири войната извън морето
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион затвориха с понижения в понеделник
ЕК ще препоръча намаляване на енергийни данъци и такси заради скъпите петрол и газ
Шофьор на ТИР умишлено блокира тунел "Витиня"
Зрелищен небесен спектакъл през април: Лириди, Плеяди и ярка комета
Бритни Спиърс се лекува в клиника след шофирането си в нетрезво състояние
Катастрофи затрудняват движението по автомагистралите "Хемус" и "Тракия"
Обедна прогноза
Вярващи се помолиха за здраве и успех в началото на Светлата седмица
Синер разкри рецептата си за успеха
Киву: Титлата? Доволен съм, че се доближаваме до класиране в ШЛ
Героите за Интер Тюрам и Дъмфрис: Чакаме математиката!
Мачовете по телевизията днес, 13 април
В търсене на изгубените голове! Серия А най-слабо резултатна от 32 г.
Плашеща новина за Ливърпул долетя от Франция
5 напитки за детокс след Великден
Най-въздействащите мисли на Екхарт Толе за щастието, егото и стреса
Хитри начини да омекотим напукани пети
Нумерологична прогноза за 13 април
Вкусна майонеза от сварените яйца за Великден
Дневен хороскоп за 13 април, понеделник
Папата не обърна внимание на нападките от Тръмп
Верижна катастрофа с 6 коли образува огромна тапа на "Тракия"
Какво ще бъде времето във вторник?
Спипаха Бритни Спиърс пияна зад волана и я вкараха в клиника
Във Варна отново търсят най-здравото яйце
Бивш шеф на ЦРУ при зова за отстраняването на Тръмп
Дърветата в Танзания се възстановяват сами: Фермерите залагат на естествена регенерация
65 години от полета на първия човек в Космоса: Подвигът на Гагарин
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия