Ромите във Франция все още възлагат надежди на новия президент Франсоа Оланд, който обеща в предизборната си кампания, че ще разруши лагерите им, само ако има "алтернативни решения", макар че в момента се сблъскват с нови заповеди за евакуация, коментира "Ню Йорк таймс".
Изданието разказва за 19-годишната Адриана Драгой, която е от Румъния, но от деветгодишна живее във Франция, където се изхранва със събиране на метални отпадъци, местейки се от квартал в квартал. На колеблив френски тя казва, че Оланд я е обнадеждил с предизборните си обещания за интеграция на ромите във френското общество.
Предшественикът му Никола Саркози нареди събарянето на ромски лагери и депортацията на хиляди румънски и български роми, които, без да имат разрешителни за работа, бяха превишили максималния тримесечен срок за престой. Много от тях обаче веднага след това се върнаха във Франция.
Сега правителството на Оланд възнамерява да премахне лагер, населен с около 200 роми - мъже, жени и деца. В предизборната си кампания той обеща, че ромски лагери ще бъдат разрушавани, само ако има "алтернативни решения". "Не можем да продължаваме да допускаме семействата да бъдат изгонени от едно място, без да има решение", написа Оланд в писмо до хуманитарни организации, критикувайки агресивния подход на Саркози.
Само няколко месеца след встъпването му в длъжност обаче подходът на Оланд започва да прилича на този на неговия предшественик, отбелязва изданието. Властите разрушиха с булдозери няколко лагера тази година, оставяйки вероятно около 2000 или повече души на практика без дом.
Макар че френското правителство премахна частично ограниченията на трудовия пазар за граждани на Румъния и България, критиците твърдят, че твърде малко е направено, за да бъдат интегрирани ромите във френското общество.
Изданието отбелязва, че броят на имигрантите роми, живеещи в неколкостотин нелегални лагера, се оценява на 15-20 хиляди души и не се е променил много от падането на желязната завеса. След като бяха експулсирани, много от тях се връщаха отново, бягайки от дискриминацията и бедността в Румъния и България.
Проучванията на общественото мнение показват, че експулсирането се радва на изключителна популярност сред френския електорат, а президентът Оланд е нетърпелив да отговори на обвиненията на десницата, според които социалистите са мекушави с престъпността.
"Това, че левицата е на власт, означава не само възмущение, но и действия срещу тези лагери", заяви вътрешният министър Манюел Валс за радио Франс Интер. Съдебните решения за събаряне на лагерите, искани обикновено от местни представители, обезпокоени от престъпността и просията, ще бъдат приведени в изпълнение, увери Валс, който обеща също и прогресивно прилагане на "мерки за включване".
Истинското решение обаче е в страните, от които произхождат ромите, които трябва да направят повече за интеграцията на собствените си граждани и са получили голям дял от европейското финансиране, за да се справят с това, заяви още френският министър. Той и министърът по европейските въпроси Бернар Казньов ще посетят скоро Румъния и България, за да разговарят с местните власти по ромския въпрос.
"Ню Йорк таймс" разказва също за 32-годишния Аурел Беадай, който живее заедно със съпругата си, майка си, баща си и двамата си синове в малка разнебитена каравана в едно от парижките предградия. Той е пристигнал тук със семейството си преди месец. "Ако можех да се прехранвам в Румъния, нямаше да дойда във Франция", казва той.
Мъжът събира метални отпадъци по улиците, трупа ги в открадната от супермаркет количка, за да ги продаде за претопяване. Той казва, че печели по 25 долара на ден и че е намерил дрехи и обувки за семейството си в кофите за боклук. Не е лесно, но е по-добре отколкото в Румъния, където е работил временно като уличен чистач, но понякога не е имал пари дори за храна, разказва мъжът с помощта на преводач.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Структуриран депозит INDEX EURO STOXX SD 30 – 2026: Повече от стандартен депозит
Нов документален филм на Bloomberg TV Bulgaria разкрива как електромобилите променят световната икономика
Собственикът на Mango е арестуван във връзка със смъртта на баща му през 2024 г.
AmCham: Трябва да се проследи къде по веригата е спекулата за ръста на цените
Иран може да се окаже най-големият провал на Тръмп
Mistral AI придобива австрийски стартъп за изкуствен интелект в областта на физиката
Даниел Наумов пренаписа историята на "Ботев" (Пд)
Фолклор срещу рок: "Дует от сърце" празнува 10 години с клубен концерт
Денков: Дори Борисов и Пеевски не са опитвали да ограничат така правата на опозицията
Дебат за цените: Регистър и по-строги мерки срещат съпротива
Абитуриентските балове: Полицията засилва контрола по пътищата
Гуардиола се извнили на играчите на Ман Сити
Треньорска драма в Италия, замесен е Наполи
Шамар за Мъри Стоилов, звезда дошла от България го отсвири
Нов резил за пари в щангите: Това ли е краят за Карлос Насар
Няма да е Гонзо, стана ясно кой ще връчи Купата утре
Падение: Григор Димитров вече е сред аутсайдерите на Ролан Гарос
Рецепта за царевична питка с мащерка
Ето как премина третото издание на семейното събитие Day Off: Family Time (Снимки)
Силни поверия за Спасовден
Завръщане на работа след майчинство – как да се справите
3 вкусни рецепти за Спасовден
DARA: Трябваше ми много време да простя
Фестивалът на българската легенда в "Галата" с отворена покана за участници
Магистратите притежават апартаменти и къщи за над 1,4 млрд. евро
Варненски ученици превърнаха квартала в „жива класна стая“
Варна събра над 8 млн. евро от паркиране за 15 месеца
Пламен Димитров: Положението с бюджета не изглежда толкова катастрофално
Военни инженери обсъдиха предизвикателствата пред отбраната на конференция на ВМС във Варна
Сигналът от „Вояджър 1“ вече пътува над 23 часа до Земята
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса