BGONAIR Live

Пирдоп и Златица не искат боклука на София на територията си

Членовете на Обединения граждански инициативен комитет на Пирдоп и Златица са против намеренията на някои институции да използват територията на община Златица за депониране на отпадъците на София

Пирдоп и Златица не искат боклука на София на територията си

Членовете на Обединения граждански инициативен комитет на Пирдоп и Златица се обявяват против намеренията на някои институции да използват територията на община Златица за депониране на отпадъците на София, се казва в декларация на комитета, разпространена до медиите.

Заявяваме, че отпадъците на София, а и на всяко друго селище, нямат цвят, те са чисто технически, икономически, екологичен и организационен проблем и е груба грешка да се превръщат в политически, посочват от Гражданския комитет.

София е градът в България, който разполага с най-голям ресурс да реши проблема с обработката на отпадъците на съвременно ниво и затова считаме, че пътят, по който Софийска община се опита да реши проблема на територията на Златица, е най-малкото некоректен, пренебрежителен и обиден за населението и местните власти, декларират жителите на Пирдоп и Златица, членуващи в комитета. Според тях това е създало излишно напрежение и пълно недоверие към всякакви предложения в тази насока.

Наличието на исторически промишлени замърсявания в района не може да бъде сериозен аргумент за когото и да било територията на Златица и Пирдоп да бъде превръщана в национално сметище, твърдят от Комитета. Това важи с още по-голяма на сила на фона на усилията на българските държавни и икономически власти през последните 20 години, в това число - вече 9 години, и на "Кумерио Мед", за ограничаване на замърсяванията и за възстановяване на природната среда, се посочва в съобщението.

Членовете на комитета призовават общинските съветници от Златица да пресекат всякакви сегашни и бъдещи апетити за превръщането на района в национално сметище. "Отхвърлете инвестиционното предложение на фирма ЕКОДИВЕЛПМЪНТ като несериозно, неаргументирано, непредставляващо интерес за общината и вредно за природната среда", се заявява в декларацията. Общинските съвети на Пирдоп, Златица и Челопеч днес имат една задача - да завършат изграждащото се сметище и да осигурят неговата експлоатация в съответствие с предвидената в проекта технология, пишат още от Комитета.

Ние също сме българи и искаме да имаме европейска столица, настоявайте проблемът да бъде решен от софийските власти, обръщат се от комитета към гражданите на столицата. На този етап няма заявена философия, политика и стратегия за решаване на проблема и ако тази политика продължи, резултатът ще бъде единствено забавяне и напрежение, се посочва още в съобщението. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата