Висшите училища вече ще трябва сами да си закупуват софтуер за проверка на плагиатство. Това става ясно от отговор на просветното министерство.
Тригодишният договор, сключен от МОН, за осигуряване на софтуер като услуга за антиплагиатство Plagiat-Sistem Antiplagiat, изтече миналия месец. В резултат висшите училища бяха оставени без подобна система, с която да проверяват дипломни, курсови работи на студентите си, дисертации и други научни трудове на академичния състав.
От министерството на образованието тогава заявиха, че са в преговори с доставчика на софтуера дали услугата може да се продължи, или да се сключи нов договор, след което ще се дадат указания на университетите. От отговора на ведомството сега става ясно, че нов договор няма да се сключва, а висшите училища ще бъдат оставени да се оправят сами.
"Сключването на нов централизиран договор би ограничило и избора на висшите училища и научните организации с кои системи и платформи да работят съобразно техните нужди и специфични задачи. Същевременно сключването на индивидуални договори от тяхна страна не е свързано с тежки административни процедури и биха могли да го организират в оперативен порядък", посочиха от МОН.
Оттам заявиха, че проведените до момента проучвания за актуалните цени на най-популярните системи за антиплагиатство, включващи и улавянето на съдържание, създадено от изкуствен интелект, сравнени с цената, която предлага настоящата система показват, че към момента не е финансово рентабилно централизирано осигуряване на софтуера от МОН.
"Използването на антиплагиатски софтуер е изключително важно за осъществяване на политиките за развитие на всяко висше училище, за академичното израстване на преподавателския състав, както и при акредитационните процедури.
От страна на МОН е изпратено писмо до висшите училища и научните организации за актуалната ситуация с цел взимане на бързи и навременни действия за обезпечаване на тяхната дейност със сключване на индивидуални договори", добавят оттам.
Просветният министър Красимир Вълчев заяви, че по оценки на ректори цената за ползване на софтуер срещу плагиатството за един университет е около 5000 лв., което не е непосилно. Според професори обаче това не е така.
"За 5000 лв. може да се закупи софтуер, който дава възможност за едва 250-270 проверки, което е крайно недостатъчно за един голям университет", казват запознати. Според тях липсата на подобни системи поставя под въпрос и акредитацията на университетите, при които се изисква наличие на извършено обучение за използване на антиплагиат системата и сертифицирани екипи. /Сега
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.