Енергийният министър Жечо Станков е категоричен, че доставките на горива са напълно гарантирани, въпреки санкциите срещу Лукойл. Станков даде още разяснение относно наложените санкции от САЩ.
"Важно е, че с постановление на Министерския съвет активите на рафинерията са определени като инфраструктура, свързана с енергийната и националната сигурност на страната", подчерта министърът.
Станков посочи, че вече е задействан план за действие в три фази, свързан със сигурността на енергийните доставки. По негови думи първа и втора фаза – включват постоянен мониторинг, консултации и превантивни мерки, а трета фаза – предвижда конкретни действия при евентуално прекъсване на доставките.
"Имаме достатъчно количества, за да покрием потреблението за много месеци напред", увери министърът.
Станков уточни, че санкциите, влизащи в сила след 21 ноември, засягат основно начина на разплащане на санкционираните лица и техните дъщерни компании. "Още в първия ден след обявяването им с министъра на правосъдието се свързахме с колегите от OFAC, за да уточним всички детайли. За нас е важно да бъдат изпълнени целите на санкциите, без да се засягат интересите на българските граждани", заяви енергийният министър.
По думите му ефектът върху пазара на горива е минимален: "Има леко изменение на цените на петрола – около 2 до 4 стотинки, което не е съществено."
Министърът допълни, че България е в постоянна координация с партньорите от Европейската комисия, САЩ и Обединеното кралство, за да се осигурят необходимите условия за нормална работа на рафинерията. "След заявеното намерение на руската страна да реализира активите си чрез купувач, нашата цел е ясна – да защитим работните места", заключи Станков.
Министърът на енергетиката извърши инспекция на напредъка по изграждането на лот 3 “Рупча–Ветрино“ от Вертикалния газов коридор – стратегическа инициатива с международно значение за енергийната сигурност на региона.
В проверката участваха още европейският комисар по енергетиката Дан Йоргенсен, румънският министър на енергетиката Богдан-Груя Иван, както и представители на правителствата и дипломатическите мисии на останалите държави партньори по проекта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Правен експерт: Бизнесът ще спечели от въвеждането на електронното трудово досие
Отварянето на Ормузкия проток трудно ще се постигне без прекратяване на огъня
ЦИК изтегли номерата на партиите и коалициите в бюлетината за вота през април
Силни магнитни бури връхлитат Земята в следващите дни
ДПС: Няма да позволим изборите да бъдат откраднати от "Петрохан-ПП-ДБ" и "КОЙ"
Една от звездите в парка в Белица: На 34 години почина мечката Рада
Пейка в Ман Юнайтед, но звезда в Дортмунд
Григор Димитров ще мачка в Маями след 19:00 часа
Донарума вярва, че Италия няма да пропусне трето поред Световно
Турчин обяви: Никога не съм играл за пари
Става страшно: Драмата между ЦСКА и Станка Златева отново ескалира
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
20 април ще бъде неучебен, но присъствен ден за учениците
Ясни са номерата на партиите и коалициите в бюлетината
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната