Петър Витанов, от името на победителите на последните избори - "Прогресивна България", първи изчете декларация в новото Народно събрание.
"На мен се пада честта да говоря от тази свещена трибуна от името на ПБ, с мисъл за онези 1.4 млн. българи, които вложиха своите надежди в нашата коалиция, които осъзнаха големия залог на тези избори, и надмогнаха примирението. Които с вота си дават възможност на ПБ да изведе страната от порочния кръг на сглобките и моралните компромиси, на политическата злоупотреба с Конституцията и демократичните процедури.
"Искам да предупредя моите колеги от ПБ - десетдневната еуфория свърши. До дни ще бъдем призовани да поемем своята отговорност за управлението. Ще се сблъскаме със завладявана държава. Ще трябва да приемем бюджета и да решим проблема с хазната, които последните кабинети се постараха да изпразнят. Да овладеем спекулата, виновните за която ще ни гледат доволно от удобните банки на опозицията. Да започнем оздравителни действия в съдебната система, избора на нов ВСС и главен прокурор. Тази стратегическа задача изисква квалифицирано мнозинство и изисква подкрепа от други партии, които призовавам да не се опитват да шантажират процеса.
Съдебната реформа не е партийна кауза, а обществен императив, и хората очакват от нас консенсус около морални професионалисти. На 19 април олигарсите понесоха поражение, но те продължават да владеят дълбоката държава. Процесът по тяхното отстраняване от институциите няма да е мигновен, но ще бъде последователен. Нашето мнозинство трябва да осигури устойчива парламентарна подкрепа на нашите пратеници в изпълнителната власт, да отхвърли всички опити за разцепление и всички опити за изкушения, които олигархията няма да пропусне да предложи", каза Витанов.
"В една държава най-бавно се променят нравите - за 36 г. българският парламентаризъм деградира до физически сблъсъци, оскърбления, театрални риторични пози и откровен инфантилизъм. На последните избори гражданите поискаха нов морал и етика, и вярвам, че ПБ ще отстоява нормите за морал, уважително поведение, няма да отвръща на агресията с агресия и на обидата с обида. Трябва да скъсаме с порочната практика важни закони да се гласуват в полупразна зала, с вечната игра с кворума - българите очакват работещ парламент, и ние им го дължим. Има теми, които не търпят разделение - мирът, по темата за който не трябва да допускаме България да бъде употребена в глобални сблъсъци. Ние имаме своя география, история и култура, и международните ни позиции трябва да отчитат интересите и желанията на българския народ. Бързам да успокоя търговците на страх, които манипулират хората, че България може да се отдалечи от Европа - България е напълно интегрирана в ЕС, но самият ЕС не е имунизиран срещу грешки, и ние трябва без комплекси да заявяваме нашата позиция", допълни Витанов.
"Реформите в Конституцията, направени от сглобката, наруши баланса между институциите, съсипа основния закон и хвърли страната в опасно безвластие. Начело на държавата се оказаха политически фигури без собствен приоритет, последният кабинет подписа двустранен договор за сигурност без мандат от НС, той си позволи да промени и правилника за работа на МС дни преди да напусне поста си - това е липса на държавническо мислене. Убедителната победа на ПБ предотврати превръщането на политическата криза в конституционна, надяваме се в това НС да се намерят достатъчно отговорни политици, които да върнат на Конституцията нейната функционалност", каза още депутатът.
След няколко пропилени години най-сетне имаме възможността да превърнем българският парламент в двигател на прехода от олигархия към пълноценна европейска демокрация. Това ни възложиха избирателите и ние трябва да изпълним тази мисия.
И един апел накрая - нека да върнем онзи парламентарен дух, който битуваше в тази зала преди не толкова далечно време, завърши Витанов
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акционерите на „Неохим“ са гласували по 2 евро брутен дивидент на акция
Собственикът на Pizza Hut продава веригата пицарии за 2,7 млрд. долара
Катар ще възстановява с години част от производството на втечнен газ
SOFIX се повиши до най-високото си ниво от 12 май
Депутатите от бюджетната комисия приеха на първо четене Закона за кредитните институции
БФБ ще разпредели по още 1 евроцент на акция като междинен дивидент за 2025 г.
Новите правила за полетите: Без разделени семейства при обща резервация
Превозвачите отмениха протеста, държавата обеща подкрепа в Бюджет 2026
Централна прогноза
ЦСКА срещу стар познайник на старта в Лига Европа
Съдия в болница реши: Шофьор от гонката на "Челопешко шосе" остава в ареста
България U19 срещу Молдова, Латвия и Гибралтар във втория кръг на евроквалификациите
Обявиха ваканция утре за учениците от училището на Холанд
ЦСКА отново срещу Дери Сити: как завърши предишният сблъсък между двата отбора в Европа?
Левски научи съперника си в Шампионска лига! "Сините" с коварно препятствие!
Звездите на Дери Сити: кои са най-опасните играчи на съперника на ЦСКА
Съперникът на ЦСКА: какво е постигнал Дери Сити в Европа?
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Ярки цветове и десени за лято 2026 в колекцията на Dries Van Noten (+Снимки)
Защо много хора се чувстват по-уверени в тялото си след 40
4 знака, че „тихо сте уволнени“, но шефът ви се надява да напуснете сами
4 зодии привличат пари, докато Венера е в Лъв до 9 юли
„До две години ще седнеш в инвалидна количка“: Как Биляна Савова превърна диагнозата в нов живот
България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС
"КУБ": Цинично звучат твърденията, че Коцев "не е бил наясно" с проектите ни
Астрономическото лято идва в неделя с много топлина
Змия изпълзя от детската площадка във Варна
Напредва изграждането на Черноморския младежки център във Варна
Началникът на КАТ- Варна за гонките: Предвижда се постоянно полицейско присъствие
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната
Dragon на SpaceX се завърна натоварена с научни експерименти от МКС
Мистериозното изчезване на почвата в Китай: Къде отива земята?
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета