На 7 декември в зала 1 на НДК прочутият американски танцов театър "Пилоболус" ще изнесе уникален спектакъл. По-рано тази година част от групата беше в България и ние не пропуснахме да се видим с тях. Дори си говорихме и можете да видите интервюто с двама от изключтелните танцьори тук.
Сега обаче ще дойде почти цялата формация, за да покаже един от най-впечатляващите си спектакли на българската публика.
Пилоболус е водеща американска трупа за модерен балет с международна известност и влияние, вече с тридесет и шест годишна история. Оригиналната идея на танцовия стил на Пилоболус се състои в тясна симбиоза между хореография и уникален процес на взаимно поддържащи се чрез теглото си партньори. Тази смес дава нетрадиционен и силно
впечатляващ набор от техники за създаване на танц.
Пилоболус е институция, която самостоятелно създава, хореографира, менажира и популяризира своето изкуство. То само по себе си е емблематично за модерното танцово изкуство в Съединените Щати.
Трупата създава минимум три постановки годишно. Хореографията им е колективно творение. Музикалните предпочитания на авторите са с широк диапазон, като най-често танцуват върху музиката на 20-ти век, със свободно и творческо използване на елементи от световната етно музика - японска, африканска, индианска.
В своите творби Пилоболус третират както вечните философски въпроси на човешкото битие, така и остро актуални теми на динамичното съвремие на 21-ви век - зараждането и упадъка на любовта, търсене на идентичността на индивида, мрака и отчуждението на живота в мегаполисите, комичния абсурд на себедоказването в групата.
Тези теми се предават чрез танц, бликащ от енергия, заразително ритмичен, изпълнен с бурлесков хумор и саркастични ескапади – всичко това, за да създаде завладяващ спектакъл, който пренася зрителя във фантастичен свят.
Освен основната си дейност по създаване и представяне на модерен танц, Пилоболус осъществява още две дейности – те сериозно се стараят на преподават и развиват уникалния си стил чрез Института Пилоболус (създаден през 1991 година), а от 1997 година насам съществува и специален отдел - Пилоболус Криейтив Сървисиз, който осъществява проекти по създаването на рекламни клипове, части за ТВ и филмови програми, участие в корпоративни събития и благотворителни изяви, накратко - дейности, насочени към нарасналото търсене на изящно движение от страна на бизнеса.
Милиони хора по света видяха на екран Пилоболус по време на тазгодишната церемония по връчването на наградите на "Оскар", на която Пилоболус танцуваха артистична илюстрация на филмовите категории.
Пилоболус са на http://www.pilobolus.com/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Украйна съобщи за унищожаването на установка на "Циркон", разположена в Крим*
Недостатъчен контрол прави българите жертва на завишени цени и измами
Ангел Найденов: Чувства се поражение в Иран, но няма признаци, че режимът ще падне
Пример за доброто: Момичета на 10 години върнаха изгубено портмоне
Румен Радев, АИКБ: Нужен е ясен пакет от мерки, а не символични компенсации
Централна емисия
Централна емисия
Почетино със сериозен намек къде му се работи
Край на драмата! Салах обяви официално напуска ли Ливърпул
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро на Ботев Пловдив
Левски продава две от големите си звезди
Реал Мадрид готви шеметен трансфер
Черно море с официална позиция
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога