Земетресение с магнитуд 4,5 е разтърсило тази нощ отново североизточна Италия. Епицентърът му е бил в района на град Барчис, в провинция Порденоне, в областта Фриули-Венеция-Джулия, съобщават италианските електронни издания.
По повод серията от трусове в тази част на Италия вчера в италианския министерски съвет беше представен доклада на Комисията за сериозните рискове, посветен на опасностите от сеизмична активност в северна Италия. В документа се посочва, че има опасност от нови силни трусове в областта между градовете Финале Емилия, в провинция Модена във вече засегната област Емилия-Романя, и Ферара, провинциален център в Емилия-Романя.
В доклада се посочват и рискове за трусове по периферията на засегната област и се предупреждава, че епицентровете на земетресенията "се изнасят" и на изток. В документа обаче се подчертава, че няма все още научни методи за прогнозиране на непосредствени земетресения.
Изводите в документа разгневиха кметовете на градовете и населените места в зоната между Финале Емилия и Ферара, които недоумяват как членовете на комисията са дефинирали точно този конкретен участък като рисков.
Същевременно се оказва, че трусът в Емилия-Романя не е бил чак толкова неочакван, защото още през 2007 г. двама италиански учени са предупредили за подобна опасност, пише в. "Кориере дела сера".
Тогава Дарио Камуфо, климатолог от Института за атмосферни и климатични изследвания в Падуа, и Еудженио Карминати, сеизмолог към научния факултет на университета Сапиенца в Рим, са предупредили за силно земетресение в град Мирандола, в провинция Модена, в областта Емилия-Романя. Те са посочили, че там може да има трус с магнитуд 6,2. На 29 май там трусът беше с магнитуд от 6-а степен, тоест близка до прогнозираната.
Сега двамата експерти предупреждават за рискове от силни трусове в Мантуа и Верона. Техните предупреждения отпреди пет години са били публикувани в научно издание, но са били подценени. В това издание е имало и съставена от учените карта на рисковете.
Анализите на експертите са се основавали на статистиките за земетресения в тази част на Италия и на данните за разломите в тази зона, сред които разлома при Ферара и разлома при Мирандола. В статията учените са припомняли, че последното голямо земетресение в зоната е датирало от далечната 1570 година.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Хороскоп за 10 август: Важни решения и нови възможности
Тези професии могат да влошат сколиозата: Кои са първите симптоми
Може ли климатикът да ни разболее: Митове VS факти
Магнитни бури: Митове и факти за влиянието им върху здравето
Шест минути стигнаха на "Лудогорец" за обрат срещу "Черно море", "моряците" потрепериха в края
Спортът по телевизията днес, 10 август
Мачовете по телевизията днес, 10 август
ЦСКА набра страшна скорост и разби Септември с 3:0
Лудогорец обърна Черно море в голово шоу
Мората се маха от Европа
Астън Вила ще пазарува от Байерн Мюнхен
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна