IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Най-голямата статуя на Буда е повредена от киселинни дъждове

Статуята на Буда в Лешан е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Най-голямата статуя на Буда е повредена от киселинни дъждове

Най-голямата статуя на седналия Буда, в Лешан- югозападен Китай, е повредена от киселинни дъждове, съобщават от вестник „Чайна Дейли".

Сиво-черни петна са се образували по каменната скулптура, висока 71 метра, на възраст 1200 години. През 2001 статуята беше реставрирана за сумата от 30 милиона долара.

Според скорошно проучване на Академията на науките в Китай, киселинните дъждове причиняват вреди в селското стопанство за 1,4 милиарда долара годишно.

Статуята на Буда в Лешан е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Провинция Сишуан, в която е разположен Лешан, страда от редица проблеми, свързани с околната среда. По-малко от 30% от използваната вода се пречиства, а въздухът в 19 от 24-те селища на областта е в пъти по-замърсен от допустимите норми.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата