Отделянето на огромни ресурси за лечение на ранени войници в Украйна доведе до липса на грижи за цивилните - което доведе до вълна от затваряне на болници в селските райони на Русия.
Мирните преговори между Украйна, Русия и Съединените щати бавно напредват. Двете страни се опитват да очертаят рамка за първоначално 30-дневно прекратяване на огъня — което, ако бъде приложено правилно, би позволило по-трайно споразумение за прекратяване на най-големия конфликт, който Европа е виждала след края на Втората световна война, пише за The National Interest военният журналист Ставрос Атламазоглу.
Анализаторите обръщат голямо внимание на намаляващите ресурси и отслабващите позиции на Украйна. Факт е, че украинската армия загуби ключовата стратегическа инициатива, която би й позволила да спечели войната. Освен това Киев разчита на външна помощ за сигурността, за да остане в битката.
Но не само Украйна има нужда от мир. Въпреки че Русия може да не е в същото положение като Украйна, Москва не се справя добре след повече от три години ожесточени битки.
Въпреки че украинското правителство е под реален натиск да приеме прекратяването на огъня и да предприеме стъпки за прекратяване на конфликта, Кремъл също има някои силни стимули да търси мир.
На първо място, руската държава започва да показва признаци на сериозно военно изтощение. Руската икономика се бори да балансира между международни санкции и пълномащабен конвенционален конфликт. Освен това руската отбранителна и космическа индустрия са изправени пред сериозен недостиг на части и технологии. В резултат на това Кремъл трябва да разчита на други страни, по-специално Северна Корея и Иран, за да поддържа своята „специална военна операция“ в Украйна.
Разпадащата се медицинска система на Русия – която изглежда се срива под тежестта на жертвите от войната – е може би най-емблематичната причина защо Кремъл също има интерес да търси мир.
Изключително високото ниво на руските загуби в боевете - около 900 000 убити и ранени мъже , според последните украински оценки - шокира медицинската система на страната.
Според данни, публикувани от британското министерство на отбраната в скорошна оценка на разузнаването, Кремъл е затворил „най-малко 160 обществени болници“ през 2024 г. В резултат на това „руските цивилни в малките градове и села често са оставали с намалени или недостъпни медицински грижи в резултат на закриването, включително сега ограничени доболнични услуги“.
Руската медицинска система се бори да поддържа нивото на изтощение, преживяно от руските сили по време на тригодишния конфликт. Този проблем се влошава от факта, че повечето руски жертви са ранени - и следователно изискват допълнително медицинско лечение - вместо убити. От приблизително 900 000 жертви, които руските сили са взели от 24 февруари 2022 г., повечето оценки сочат, че повече от половината – общо около 500 000 – са ранени.
„Почти сигурно е, че мащабът на руските жертви (над 500 000 руски военнослужещи са ранени досега) продължава да натоварва руската военномедицинска система на всички нива на медицинско обслужване, причинявайки значителни логистични проблеми и в резултат на недостиг на военномедицински персонал“, добави британското министерство на отбраната.
Отделянето на огромни ресурси за лечение на ранени войници доведе до липса на грижи за цивилните - което доведе до затваряне на болници в селските райони на Русия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Това оказва отрицателно въздействие върху предоставянето на грижи и вероятно е довело до отклоняване на медицински ресурси от местното цивилно население към армията , което допълнително допринася за широкомащабното въздействие върху цивилните болници“, заключава британското министерство на отбраната в своята оценка на разузнаването.