IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Защо хусите са по-опасни от всякога?

Движението набира сила по време на управлението на президента Али Абдула Салех

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Хутите вероятно имат достъп както до хиперзвукови ракети, така и до сателитни данни за насочване, което създава криза за корабите на американските военноморски сили в Червено море.

Ansar Allah, официалното име на така наречените „хути“, се появява за първи път от хаоса след обединението на Йемен през 90-те години на миналия век. Движението произхожда от шиитското мюсюлманско мнозинство зайди в Северен Йемен - което дълго време доминираше в Северен Йемен, но след обединението на Северен и Южен Йемен през 1990 г. рязко се оказа в малцинство, пише Брандън Уейхарт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest.

Движението набира сила по време на управлението на президента Али Абдула Салех, който управлява Северен Йемен от 1978 г. до 1990 г., а след това обединен Йемен от 1990 г. до 2012 г. Въпреки че Салех е заидист, той е известен с корупцията си и е много непопулярен. Когато през 2011 г. Арабската пролет обхвана целия Близък изток, Салех видя, че всичко е наред, и обяви, че няма да се кандидатира за преизбиране. След като през юни 2011 г. едва успя да избегне опит за убийство и потърси медицинско лечение в Саудитска Арабия, през ноември 2011 г. той предаде властта на своя заместник Абд-Рабу Мансур Хади.

За разлика от Салех, Хади е мюсюлманин сунит от южната част на страната. Също така, за разлика от Салех, който беше известен както с хитростта си, така и с продажността си, Хади беше некомпетентен, слаб и робски лоялен към Саудитска Арабия, което още повече отчужди заидите от северната част на страната. При управлението на Хади партията „Ал-Исла“, йеменският клон на „Мюсюлмански братя“, е облагодетелствана и увеличава властта си с мълчаливото одобрение на Саудитска Арабия.

В крайна сметка ситуацията се оказа нетърпима. През 2014 г. движението на хутите започна въстание и превзе йеменската столица Сана. С помощта на саудитците сунитският елемент в Йемен води война срещу хутите в продължение на години. Хутите обаче постоянно имаха предимство в борбата, тъй като режимът на Хади отдавна се свързваше с корупция, неефективност и чуждестранно влияние.

Освен това, както саудитците подкрепяха играта на ислямистите в южната част на Йемен, така и иранците подкрепяха хутите. Според д-р Бернд Кауслер и Кийт А. Грант „саудитското ръководство преследваше максималистична позиция за възстановяване на правителството на Хади на всяка цена, докато Иран просто искаше да „примами и вкара“ саудитците в скъпа и продължителна асиметрична война“.

Планът на Техеран проработи. Днес хутите все още имат надмощие в Йемен - и благодарение на близките си отношения с Иран са затвърдили позициите си в страната. Всъщност хутите са станали толкова силни и утвърдени в Йемен, че дори военноморските сили на САЩ изглежда не са в състояние да прекъснат из основи способността им да застрашават регионалната сигурност.

Благодарение на съюза си с Иран хутите се радват на продължителни сърдечни отношения както с Русия, така и с Китай. В отношенията между Иран и Русия те разполагат с невероятен - и все по-нарастващ - набор от усъвършенствани ракети, които могат да поразяват цели чак до Израел.

Освен това се съобщава, че отношенията на Китай с хутите са довели до това, че китайски сателитни фирми помагат на хутите за по-прецизно насочване на военни кораби на САЩ, особено на американските самолетоносачи. Това очевидно е от полза за Китай, тъй като американският самолетоносач е най-сериозната заплаха, пред която те биха се изправили в конвенционална война със САЩ за Тайван. Отслабването на американските самолетоносачи или демонстрирането на надеждна способност за проследяване, насочване и унищожаване с точни противокорабни балистични ракети (ASBM) би послужило като мощно възпиращо средство.

Що се отнася до съюза Хути-Иран-Русия, той става все по-тревожен - особено за американските самолетоносачи, които патрулират във водите край йеменското крайбрежие. Миналата есен Ройтерс съобщи, че Иран е посредничил в преговорите между Москва и хутите за прехвърляне на наземни противокорабни ракети Р-800 в Сана.

Тази система е хиперзвуково оръжие - и в комбинация с точните данни за насочване, предоставяни от Китай чрез сателит, може да гарантира, че хутите ще могат да осакатят или потопят американски самолетоносач по свое желание.

Администрацията на Тръмп трябва да изтегли скъпите си активи, особено самолетоносача, докато не бъде създадено по-ефективно противодействие на впечатляващите ракети на хутите. Придържането към обсега на тези системи е предпоставка за катастрофа.

Американските и израелските стратези трябва да преосмислят цялостния си подход към проблема с хутите, преди те да бъдат снабдени с по-модерни оръжия от Иран, Русия и Китай. В противен случай изкушението да ги използват може да се окаже твърде голямо, за да му устоят.

Като се има предвид произходът на бунтовниците хути, малко вероятно е бомбардировките да ги накарат да изчезнат - както 20 години брутални войни не накараха талибаните да изчезнат в Афганистан.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата