IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Митата няма да реиндустриализират Америка

САЩ все още могат да се обединят със съюзници

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Американската индустрия със сигурност е виждала по-добри дни. Производството никога не се е възстановило до пика, регистриран в навечерието на финансовата криза от 2008 г., когато работната сила в сектора е била с един милион души повече. Двойният удар от Covid-19 и руската инвазия в Украйна разкриха, че американските фабрики не са в състояние бързо да увеличат производството на стоки от първа необходимост – независимо дали става въпрос за маски или боеприпаси . Известни производители като Boeing Co. и Intel Corp. , както и автомобилните производители в Детройт, са обзети от постоянни кризи, докато националните шампиони на Китай (компании като BYD , CATL и Huawei ) се изкачват от силна страна на силна, пише Bloomberg.

Китай не въведе мита, за да се превърне в световна фабрика. От 90-те години на миналия век Пекин намали бариерите пред вноса, като същевременно приложи набор от политики за насърчаване на шампионите в производството. Някои от тези мерки предизвикаха постоянни оплаквания от търговските му партньори: поддържане на изкуствено ниска стойност на юана , принуждаване на чуждестранни компании да обменят технологии за достъп до пазара и потискане на растежа на заплатите на работната сила. Политиците също така използваха стандартни инструменти на индустриалната политика, като субсидиране на инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и предлагане на данъчни облекчения и преференциални заеми за производители в сектори, считани за стратегически, като например електрически превозни средства и полупроводници.

За да се индустриализира, Китай приложи две особено ефективни мерки, които САЩ трябва да копират. Първо, той покани чуждестранни инвестиции. Европейските производители на автомобили бяха сред първите, които се нахвърлиха през 80-те години на миналия век. Американските компании последваха примера им през 90-те години и особено след присъединяването на Китай към Световната търговска организация през 2001 г. други градове. Днес чуждестранните компании произвеждат почти една трета от китайския износ.

За сравнение, САЩ са положили по-малко усилия за привличане на чуждестранни инвестиции, разчитайки на атрибути като огромния си пазар, силното върховенство на закона и стабилната валута като достатъчни стимули. Многомилиардните фабрики за чипове , които Taiwan Semiconductor Co. и Samsung Electronics Co. изграждат в Югозападната част, са добро начало, но САЩ трябва да подготвят почвата за посрещане и на китайските технологични лидери. Вместо това, на различни нива, правителството на САЩ до голяма степен възпрепятства усилията на китайските компании да произвеждат електрически превозни средства или техните батерии в Щатите. Това е грешка. Преди четири десетилетия американските автомобилни производители се възползваха от разпространението на знания от японски конкуренти, които строяха автомобилни заводи в Америка. Същото може да се случи отново с китайските компании.

Друго нещо, което Америка трябва да копира от Китай, е мрежата му от гигантски индустриални центрове. Шънджън е световният център за производство на електроника, защото там е концентрирано огромно количество знания за процесите. Това се изразява в голяма и гъвкава работна сила, способна да произвежда смартфони, дронове, роботика или следващия ценен продукт. Тенденцията в САЩ е обратна, като някогашните индустриални центрове се разпръскват из цялата страна. Детройт вече не заслужава да бъде наричан Градът на моторите, а Силициевата долина не произвежда много микропроцесори в наши дни.

Американските компании са склонни да разпръскват инвестициите си, за да имат присъствие в множество конгресни райони. Целта: да разширят влиянието си във Вашингтон и да се конкурират за инвестиционни стимули. Вместо това, политиците и бизнесът трябва да работят заедно за изграждането на концентрирани индустриални центрове, където знанията могат да циркулират сред работници, предприемачи, инвеститори и академици, както някога е било в Детройт и Силициевата долина.

Китайските производители не само имат достъп до по-евтина работна сила от американските си конкуренти, но и фабриките им са по-автоматизирани. През 2023 г. Китай е инсталирал 51% от световните индустриални роботи; САЩ - само 7%.

За да се конкурират, САЩ трябва да разработят нови производствени парадигми в мащаба на тези, които американците са въвели по време на по-ранните индустриални революции. Изобретателят Илай Уитни революционизира производството на мускети в началото на 19 век с въвеждането на взаимозаменяеми части; век по-късно автомобилният производител Хенри Форд усъвършенства подвижната поточна линия.

Какъв вид технологична промяна могат да възприемат американските производители през 21-ви век? Една очевидна цел е изкуственият интелект. Въпреки всички силни страни на Китай в използването на роботи, напредъкът му в областта на изкуствения интелект остава неравномерен, което дава на американските компании шанс да преодолеят индустриалните слабости. Точно както преминаването от парна енергия към електричество изискваше цялостно препроектиране на типичната фабрика, ефективното използване на възможностите на изкуствения интелект в производството ще изисква нови видове машини, сензорни комплекти и работни процеси.

Представете си автомобилната фабрика на утрешния ден. CNC машини (съкращението е съкращение от компютърно числово управление) или регулируеми системи за щамповане ще създават големи, модулни части. Прости машини ще сглобяват седалки, оси и врати, специално проектирани за лесно манипулиране от елементарни хващачи. Изкуственият интелект ще следи всяка стъпка, за да идентифицира дефекти и да разработи стратегия за по-добър производствен процес, като прави корекции в реално време.

За да се осъществи подобна трансформация, американските политици ще трябва да се откажат от идеята, че фабриките ще произвеждат изобилие от работни места, както са го правили през миналия век. Вместо това, приоритетът трябва да бъде върху използването на научните и технологични предимства на страната.

Освен изкуствения интелект, има няколко потенциални развития, които биха могли да предвещат ново индустриално възраждане. Производителите на машинни инструменти може да са в състояние да произвеждат интелигентни инструменти, правейки производството по-близко до програмирането. Лидерството на Америка в търговските космически полети би могло да осигури платформа за напредък в така нареченото орбитално производство - вид производство, което използва условията на космоса, като микрогравитация, за да произвежда уникални материали и продукти. По-спекулативно, нанотехнологиите биха могли да направят възможно прецизното производство, позволявайки ниво на контрол атом по атом.

САЩ имат по-голям шанс да си осигурят мястото като производствена суперсила, ако останат просперираща нация с непоколебими съюзници и надеждна репутация за високи постижения в науката и индустрията.

Работата с приятелски настроени страни трябва да бъде крайъгълният камък на възраждането на производството в Америка. Заплашвайки да наложи мита на целия свят едновременно , Тръмп превърна преследването на собствените си капризи в най-ясната и непосредствена заплаха за просперитета на Европа, Япония, Южна Корея и страните от Югоизточна Азия, всички от които споделят до известна степен американските опасения относно китайските търговски практики. Всяка страна, която преговаря с Тръмп, знае, че той бързо променя решението си. По време на първото си президентство например той принуди Мексико и Канада да предоговорят Северноамериканското споразумение за свободна търговия. Сега той заплашва да се откаже от обновения пакт.

САЩ все още могат да се обединят със съюзници: разчитайки на Япония и Южна Корея за корабостроене , черпейки редкоземни елементи от Канада и Австралия и използвайки широкия индустриален опит на Европа. Администрацията на Байдън се движеше в тази посока, силно осъзнавайки, че САЩ не могат сами да се сравнят с индустриалната мощ на Китай. Но сега много правителства таят недоволство срещу Вашингтон и се чудят дали нарушеното им доверие може да бъде поправено.

Трудно е да се види как атаката на Тръмп срещу университетите ще доведе до голям разцвет на американската наука. Да, университетите са измъчвани от разхищение и често са откъснати от реалните проблеми. Но е неоспоримо, че те движат науката напред, като се има предвид, че са отговорни за провеждането на около половината от всички фундаментални научни изследвания в страната. Университетските изследвания са движили напредъка в компютърно подпомогнатия дизайн и 3D печат, две от най-големите промени в производствената парадигма през последните десетилетия. Ще загине ли следващият потенциален пробив в университетска лаборатория, защото е била лишена от федерални субсидии ?

И накрая, за да могат САЩ да си възвърнат индустриите, в които някога са блестяли, и да бъдат пионери в създаването на нови, техните лидери трябва да подкрепят комбинация от висококвалифицирана и нискоквалифицирана имиграция. Тайванските инженери помогнаха за възстановяването на окаяното състояние на американската полупроводникова индустрия. Ако Тръмп превърне САЩ в негостоприемна страна, по-малко талантливи хора ще искат да правят иновации тук. В проучване миналата година само една четвърт от американците отговориха положително на въпроса от проучването: „Щеше да ми е по-добре, ако работех във фабрика.“ Страната ще се нуждае от по-голяма работна сила, за да осигури готовност за извършване на това, което често е изтощителна и не особено привлекателна работа.

Америка трябва да бъде най-добрата версия на себе си, за да успее. Дори сега тя би могла да предложи привлекателна визия, с която Китай и Русия не могат да се сравняват. Но колкото повече Тръмп прави страната пленник на своите импулси – независимо дали става въпрос за търговска политика, имиграция или отношение към инвеститорите – толкова по-вероятно е не Китай да бъде изолиран от останалия свят, а самата Америка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата