Напредъкът прави Китай по-малко зависим от останалия свят за стоки и услуги. Вносът като цяло спадна до по-малко от 18% от брутния вътрешен продукт през 2023 г. в сравнение с около 22% десетилетие по-рано, пише The Wall Street Journal.
И все пак е малко вероятно Китай някога да бъде напълно самостоятелен, след като миналата година е внесъл стоки на стойност над 2,5 трилиона долара, включително 164 милиарда долара от САЩ. Огромният размер на населението му означава, че в някои райони пълната самодостатъчност е практически невъзможна.
Си казва, че китайската система на социализъм и държавно планиране е добре пригодена за спечелване на надпреварата за технологии на бъдещето, позволявайки на държавата да концентрира ресурси там, където е необходимо. Усилията му биха могли да имат обратен ефект, като огромното разхищение от кампанията за самостоятелност би изострило планината от дългове на Китай и заплаши да забави икономиката му в дългосрочен план.
Усилията на Китай да стане по-самостоятелен бяха в ход още преди Тръмп да поеме поста в Белия дом. През 2015 г. политика, наречена „Произведено в Китай 2025“, определи 10 сектора като национални приоритети, включително роботика, аерокосмическа индустрия и превозни средства с нови енергийни източници.
Си прие по-националистически тон, след като Тръмп започна търговска война срещу Китай през 2018 г. Призивите за „самостоятелност“ станаха по-очевидни, особено след като пандемията удари, което накара Китай до голяма степен да затвори границите си. Китайските власти придобиха увереност, че икономиката им може да преживее намаления контакт с външния свят, когато нарасна с 2,2% през 2020 г., като единствената голяма икономика, която се разрасна през тази година.
Решителността на Китай се засили по време на управлението на Байдън, тъй като Вашингтон се стреми да работи с европейските съюзници, за да задуши достъпа на Китай до съвременни технологии като полупроводници. „Западните страни, водени от САЩ, ни въведоха всестранно сдържане, обкръжение и потискане“, каза Си през 2023 г. Той предупреди Китай да се подготви за „екстремни сценарии“ – едва прикрит намек за риска от конфликт със САЩ.
Голяма част от успеха на Китай произтича от способността му да насочва огромни суми пари към ценни сектори.
Инвестициите в изкуствен интелект са основен фокус. Едно проучване от миналата година установи, че китайските правителствени фондове за рисков капитал са инвестирали близо 200 милиарда долара в 9600 фирми, занимаващи се с изкуствен интелект, между 2000 и 2023 г.
Технологичният тласък на Китай повишава производствените му мощности. Китайските компании купуват толкова промишлени роботи, колкото останалата част от света взети заедно, което позволява на някои собственици на фабрики да експериментират с високоавтоматизирани инсталации, които могат да работят на тъмно. През по-голямата част от последното десетилетие три четвърти от роботите, инсталирани в Китай, идват от чуждестранни производители, като например от Япония или Германия. До 2023 г. китайските производители на роботи завладяват близо половината от местния пазар, според Международната федерация по роботика.
В по-сложната област на хуманоидната роботика, китайски компании като базираната в Шънджън UBTech се конкурират с американски фирми като Tesla на Илон Мъск . В заводите за електрически превозни средства хуманоидните роботи се обучават да работят заедно, за да сортират авточасти или да повдигат тежки контейнери и да ги поставят на рафтове.
Стремежът към самодостатъчност се простира и до силно чувствителни области като ядрената енергетика. В атомната електроцентрала Санмен, на 240 километра южно от Шанхай, първите два реактора, пуснати в експлоатация през 2009 г., са произведени от базираната в Пенсилвания компания Westinghouse, като ключови компоненти са доставени от САЩ, а американските инженери са били на място, за да помогнат за пускането на проекта в експлоатация.
Следващите два реактора също бяха базирани на технологията на Westinghouse. Сега нова двойка ще бъде изцяло китайска. Известен като Hualong One, китайският модел на реактори позволява на Пекин да контролира по-добре разходите и сроковете за строителство, като същевременно елиминира опасността САЩ един ден да откажат да продадат на Китай още реактори.
Ефективната правителствена координация, леснодостъпното финансиране от държавни банки и високоразвитата верига за доставки на ядрена енергия означават, че Китай вече е успял да построи някои реактори Hualong One за около пет или шест години. Последните реактори на Westinghouse в САЩ отнеха повече от десетилетие, за да бъдат завършени, на много по-високи разходи.
В много развиващи се сектори Китай се стреми да надхвърли държавните субсидии и друга финансова подкрепа, като подтиква компаниите да се конкурират помежду си, за да повишат ефективността и иновациите.
Двама от водещите производители на батерии в Китай, Contemporary Amperex Technology и BYD, разкриха субсидии помежду си в размер на няколко милиарда долара през последните три години. В същото време те твърдят, че са похарчили общо над 20 милиарда долара за научноизследователска и развойна дейност.
В космическите разработки, ключов фокус за Пекин е подобряването на китайските спътници, които заснемат изображения и други данни за граждански индустрии като строителството, както и за отбранителни цели. Миналата година, когато група американски мозъчни тръстове класираха най-добрите такива търговски спътникови системи в света, китайските фирми спечелиха пет от 11 златни медала. САЩ имаха четири.
В стремежа си към самодостатъчност, Китай вече притежава приблизително две трети от световните запаси от царевица, въпреки че представлява само около 17% от световното население, и е натрупал огромни запаси от петрол и метали. Страната бавно разширява използването на своята валута юан във външната търговия и разработва алтернативи на западните финансови платежни системи. Министерството на отбраната изчислява, че Китай е утроил запасите си от ядрени бойни глави до над 600 през последните години.
Китайските лидери представят стремежа към самостоятелност като нещо като застраховка, която трябва да бъде платена, за да се предпази от чужда агресия. И това наистина дава предимства.
Миналата година китайските корабостроителници са доставили 53% от световния тонаж, според доставчика на информация за корабоплаването Clarksons Research, в сравнение с 8% през 2002 г. Тези печалби отразяват десетилетия държавна подкрепа, включително намалени цени за земя за изграждане на корабостроителници, благоприятни заеми и субсидирана стомана. САЩ са представлявали само 0,1% от световния търговски тонаж миналата година.
Корабостроителното майсторство на Китай му е помогнало да изгради най-големия военноморски флот в света, с над 370 кораба и подводници днес.
Междувременно Huawei и други китайски фирми постигнаха напредък в намаляването на една от най-големите уязвимости на Китай: липсата на съвременни полупроводници.
През последните години Вашингтон използва контрол върху износа, за да се опита да задуши достъпа на Китай до най-сложните чипове, като например най-добре представящите се продукти на Nvidia , като по този начин стимулира Китай да изгради вътрешното си производство.
През 2023 г. Huawei привлече вниманието на САЩ, когато пусна висок клас смартфон, захранван от усъвършенстван процесор, за който анализаторите в индустрията твърдят, че е произведен локално в Китай. Съвсем наскоро компанията се подготвя да тества нов чип, който се надява да бъде по-мощен от чипа H100 на Nvidia, пуснат през 2022 г.
С подобряването на китайските чипове, Morgan Stanley прогнозира, че степента на самодостатъчност на страната в графичните процесори – от съществено значение за създаването на системи с изкуствен интелект – ще скочи до 82% до 2027 г. от 11% през 2021 г.
Въпреки целия технологичен напредък на Китай, той все още е изправен пред огромни икономически предизвикателства, с бавен растеж и нарастващи опасения в страната, че стандартът на живот може да не достигне този в САЩ.
Едно от обясненията, според икономистите, е, че структурни проблеми, като например високите нива на задлъжнялост и спадащите цени на недвижимите имоти, са по-важни от ползите от технологичните подобрения.
Друга възможност е, че държавният модел на Китай е голяма част от проблема. Финансовите разходи и измами са засегнали правителствените разходи за самостоятелност. Този месец бившият председател на подкрепян от правителството конгломерат за чипове беше осъден на доживотен затвор за предполагаеми престъпления, включително незаконно придобиване на държавни активи на стойност 65 милиона долара.
В областта на електрическите автомобили, 500 компании първоначално се втурнаха на пазара, за да получат лесни пари от местните власти. Повечето оттогава фалираха, а много от останалите са нерентабилни.
Неефективното разпределение на парите допринесе за забавяне на растежа на производителността. При липса на реформи, Китай може да успее да поддържа растеж на БВП от средно само 2,8% от 2031 до 2040 г., според икономисти от Международния валутен фонд, в сравнение със средно около 6% през последното десетилетие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.