Крал Чарлз III получи искрени овации в канадския парламент в Отава след историческа реч в подкрепа на страната да остане "силна и свободна". По-късно пред сградата на Сената друг глас от тълпата извика: "Благодаря, че дойдохте, крал Чарлз" с глас, пълен с емоции – както самият крал звучеше в края на речта си, пише BBC.
Но това, което по време на историческата реч на краля не беше споменато, беше в основата на пламенното му изказване, а именно президентът на САЩ Доналд Тръмп.
По време на речта си монархът даде обещание "да защити канадците и техните суверенни права", но с дипломатическа дискретност не се споменаваше кой може да застрашава независимостта на страната.
Над тази реч висяха твърденията на Тръмп, че Канада ще бъде 51-вият американски щат, но името му така и не беше произнесено.
Не и когато в речта се говори за предимствата на “отворената търговия“ (т.е. “не” на тарифите тарифите) или когато се говори за “критичен момент“, в който "демокрацията, плурализмът, върховенството на закона, самоопределението и свободата“ трябва да бъдат защитени. И не беше посочен никой, който да налага защитата на "основните права и свободи" на страната.
Може дори да е имало маслинова клонка с обещанието на канадското правителство да направи повече, за да спре преминаването на фентанил през границата - наркотик, който беше обект на обвинения от администрацията на САЩ. Но името на Тръмп отново не беше споменато.
Отварянето на парламента последва общи избори, на които Марк Карни беше доведен на власт на вълна от настроения срещу Тръмп.
Речта беше написана по съвет на канадското правителство, но имаше голяма доза символизъм в това, че кралят я прочете. Поканата на крал Чарлз изглежда се е изплатила на Карни, който след това каза колко добре е била изнесена речта. “Нашият суверенитет е силен“, каза Карни.
От парламентаристите в препълнената зала до тълпите, притиснати до парапетите отвън, посещението на краля беше възприето като защита на Канада, когато тя беше подложена на натиск от по-големия си съсед.
В сравнение с откриването на парламента в Уестминстър, тук нямаше корони или одежди, а кралят изглеждаше делово в костюма си.
Показвайки, че това наистина е спокойна страна, бившият премиер Джъстин Трюдо носеше чифт зелени кецове.
Тема на това кратко кралско посещение беше отдаването на почит към хората от Първите нации и кралят отбеляза, че парламентът заседава на територията на хората от Алгонкин. Сред парламентаристите имаше много представители на общностите на първите нации, облечени в традиционни облекла и ефектни шапки. Речта, произнесена на френски и английски, е своеобразна препратка към разнообразните корени на страната.
Крал Чарлз също изглеждаше доволен и по-късно разкри, че е бил топло посрещнат. Той помаха с ръка преди да си тръгне, оглеждайки се за последен път, към тълпите и към камерите. Имаше ли някой на юг от границата да наблюдава?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.