Руските сили за първи път поеха пълен контрол над един от четирите украински региона, които президентът Путин твърди, че е анексирал преди почти три години, заяви прокремълски служител.
Леонид Пасечник, назначеният от Кремъл ръководител на окупираната Луганска област в Източна Украйна, заяви пред руската държавна телевизия, че територията вече е "100 процента" под контрола на Москва, пише "The Times".
Украйна все още не е коментирала. Въпреки това, "Дълбоката държава", украински уебсайт, който следи движението на фронтовата линия, отдавна посочва, че руските сили са окупирали почти целия въгледобивен регион. Путин заяви през март, че Москва е "освободила" 99% от района.
Град Луганск, регионалната столица, е под руски контрол от 2014 г., когато Путин тайно разположи войски в помощ на малко проруско сепаратистко движение в Донбас, което включва и съседната Донецка област.
Русия официално призна независимостта на двата региона дни преди Москва да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Седем месеца по-късно, през септември 2022 г., Путин обяви на бляскава церемония в Кремъл, че те официално са част от Русия. Той също така заяви, че Русия анексира Херсонската и Запорожката област в Южна Украйна.
Кремъл заяви, че не може да има мир в Украйна, освен ако Киев не предаде четирите региона изцяло на Русия. Президентът Зеленски отхвърли искането. Москва контролира повече от 70 процента от останалите три региона, както и целия Крим, черноморския полуостров, който анексира през 2014 г.
Пасечник, който е роден в град Донецк, е приет за член на партията на Путин "Единна Русия" през 2021 г. Той е един от хилядите украинци, които сътрудничат с Кремъл от 2014 г. насам. Това се случва, след като украински дронове атакуваха руския град Ижевск във вторник, убивайки трима души и ранявайки десетки при един от най-дълбоките удари в Русия от тригодишния конфликт, съобщиха властите.
Ижевск, който е на повече от 620 мили от фронтовата линия, разполага с оръжейни заводи, включително фабрики, които произвеждат щурмови дронове и автомати "Калашников".
Източник от украинските служби за сигурност заяви, че Киев е атакувал производител на дронове, базиран в Ижевск, и че атаката е нарушила "нападателния потенциал" на Москва.
Междувременно руските държавни медии съобщиха също, че силите на Путин за първи път са поели контрол над село в Днепропетровска област, която граничи с Донецка област.
Владимир Рогов, промосковски служител в окупирана Украйна, заяви, че Русия е превзела граничното село Дачное.
"Това е първият населен район в Днепропетровска област, от който врагът е прогонен", написа той в Telegram.
Твърдението не е потвърдено и украински военни представители вече са заявявали, че войските им са изтласкали руските сили от граничната зона. Дори и да бъде потвърдено обаче, украинските власти казват, че нахлуването на Русия в Днепропетровска област, обширна област, която включва Кривой Рог, родния град на Зеленски, би имало символично значение за Москва. Украинските власти започнаха първата принудителна евакуация на деца от фронтовите села през май.
Днепър, регионалната столица, редовно е обект на атаки от руски дронове и ракети. Миналата седмица в града бяха убити най-малко 17 души, когато руски балистични ракети повредиха училища, болници и пътнически влак. Около 280 души бяха ранени, включително десетки деца. Зеленски обвини руските сили в "пълно пренебрежение към живота".
Въпреки жертвите, които се оценяват на един милион загинали или ранени, и нарастващите икономически проблеми, няма индикации, че Путин обмисля прекратяване на инвазията. Войната, най-голямата в Европа от 1945 г. насам, ще достигне своята тригодишна и половина граница през август.
Във вторник стана ясно, че Пентагонът на САЩ е спрял някои доставки на ракети за противовъздушна отбрана и други прецизни боеприпаси за Украйна поради опасения, че запасите са твърде ниски.
Намаляването на обещаните доставки на оръжие на Киев по време на администрацията на Джо Байдън се наблюдава през последните дни.
Сред оръжията, чиито доставки се отлагат, са противовъздушни прехващачи, които биха помогнали за свалянето на руски дронове и ракети.
Говорителка на Белия дом заяви:
"Това решение беше взето, за да се поставят интересите на Америка на първо място, след преглед от Министерството на отбраната на военната подкрепа и помощ, която нашата страна оказва на други страни по света. Силата на въоръжените сили на Съединените щати остава безспорна – просто попитайте Иран".
Въпреки че Русия и Украйна проведоха лични преговори в Истанбул на 16 май и 2 юни, които доведоха до серия от размени на затворници и връщане на загиналите войници, няма напредък по отношение на прекратяването на огъня и не е определена дата за нов кръг от преговори.
Кийт Келог, пратеникът на президента Тръмп за Украйна, заяви в понеделник, че "Русия не може да продължава да губи време, докато бомбардира цивилни цели в Украйна". Кремъл отхвърли твърдението.
"Никой не отлага нищо тук", заяви във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. „Ние естествено сме за постигането на целите, които се опитваме да постигнем чрез специалната военна операция, чрез политически и дипломатически средства. Следователно не сме заинтересовани да отлагаме каквото и да било.“
Руската инвазия е съпроводена у дома от безпрецедентни репресии срещу несъгласните. Миналата седмица фотограф в уралския град Перм беше осъден на 16 години затвор по обвинения в държавна измяна, след като сподели свободно достъпна книга за подземните бункери от съветската епоха с американски журналист.
Григорий Скворцов, който се обяви против войната в Украйна, беше арестуван през 2023 г. от служители на Федералната служба за сигурност. Той каза, че са го били и са се опитали да го принудят да признае, че е предал Русия. Името на американския журналист не се разкрива. Книгата, която съдържа разсекретена информация, се продава в цяла Русия и срещу автора ѝ не са повдигнати обвинения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.