IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Какво причини жегата, която блокира Европа?

Всеки ден сега носи със себе си метеорологични заплахи

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Дори това горещо европейско лято да е, както каза Антонио Гутериш, генералният секретар на ООН, "новото нормално", малко от него изглежда нормално за много от нас. Да, горските пожари и сушата са се превърнали в редовни събития в календара. Същото важи и за екстремните температури, които се наблюдават на целия континент. Но всеки ден сега носи със себе си метеорологични заплахи, които някога можехме само да си представяме.

Хората в Турция са евакуирани от домовете си заради горски пожари. По-голямата част от Франция е в режим на топлинна тревога, като дори Айфеловата кула затвори, а ядрен реактор е спрян, защото реката, в която изпуска вода, вече е била твърде гореща. Тъй като Италия е знойна, приемането в болници се е увеличило с една пета в някои райони.

Метеорологичната служба съобщи във вторник, че Англия е имала най-горещия юни в историята си, със средна температура от 16,9°C. Въпреки че температурите в Обединеното кралство достигнаха 33°C в понеделник, то е понесло само лек удар от топлинния купол над Европа. Испания и Португалия счупиха рекорди за юни през уикенда с температури от 46°C.

Саманта Бърджис, стратегически ръководител по климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози, който се намира в Рединг, Бон и Болоня, заяви, че ситуацията е "изключителна".

"Обикновено бихме виждали гореща вълна с такава интензивност в края на юли или в началото на август", каза тя. "Това е необичайно. Необичайно е и колко широко разпространена е тя. Засяга по-голямата част от Западна Европа, така че всичко - от Гърция до Южна Великобритания. Така че това е много необичайно. Обикновено топлинните вълни са много по-локализирани."

Европа се затопля с два пъти по-висока от средната за света скорост, което означава, че понася основната тежест на изменението на климата. Постоянно нарастващите въглеродни емисии, които човечеството изпомпва в атмосферата, са основната причина, казаха учени пред The ​​Times. Голямата сушата на Европа и близостта ѝ до Арктика, която се затопля три пъти по-бързо от световното, са още две предимства за климатичните промени. 

От 80-те години на миналия век насам се наблюдава и намаляване на мръсните частици в небето над Европа благодарение на по-чистите електроцентрали и автомобили. Това е добре за нашето здраве, но е лоша новина за охлаждането, тъй като по-малко от слънчевата енергия се отразява обратно в космоса.

Не помага и фактът, че северозападна Европа е суха. Великобритания имаше най-сухата си пролет от повече от 50 години, а метеорологична станция в Потсдам, Германия, регистрира най-сухата си първа половина на годината, откакто започнаха да се водят записи преди повече от век. Сухите почви усилват топлината, защото по-голямата част от слънчевата енергия затопля земята, вместо да изпарява водата.

Въздействието се усеща отвъд непоносимо горещите градове, за които експертите казват, че ще се нуждаят от повече растителност и по-малко асфалт. Линията на замръзване - колко високо трябва да се издигнете над морското равнище, за да достигнете 0°C - достигна рекордните 5135 м през юни във Френските Алпи, което я издига по-високо от върха на Монблан.

"Губим планинските си екосистеми", казва Бърджис.

Времето води и до драматични образувания на облаци. В Португалия са наблюдавани „ролкови облаци“, които се простират по хоризонта в дълга хоризонтална колона. Вид аркус облак, те се създават, когато студен въздух тече от долната част на буреносен облак и изтласква топъл влажен въздух нагоре.

През лятото се очакват още горещи вълни. Но настоящите екстремни температури биха били изненадващи, ако не беше изменението на климата, според Ричард Алън, професор по климатология в Университета в Рединг.

Какво следва?

"Тези горещи вълни ще се влошат и сравнително бързо", казва Алън.

Една от причините е, че по-топлият въздух задържа влага, така че с повишаването на температурите от изменението на климата Европа ще става по-влажна. Това ни затруднява да се потим и да се охлаждаме. Горещата вълна от 2003 г., която уби почти 15 000 души във Франция, беше безпрецедентна по онова време, но ще стане често срещана.

Все още има много неща, които можем да направим, на мнение е Бърджис.

"Трябва възможно най-бързо да постигнем нулеви емисии, защото горещите вълни само ще продължат да се влошават в по-топъл климат. И трябва да се адаптираме много повече, за да охладим градовете, да смекчим ефекта на градския топлинен остров и да гарантираме, че хората знаят да променят поведението си."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата