IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Украйна търси отговори, след като Тръмп поставя пауза на доставките на оръжие

Киев предложи да закупи системи Patriot от Съединените щати

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Украйна "изяснява" бъдещето на военната помощ на САЩ, след като Белият дом заяви, че спира някои доставки на жизненоважни оръжия за Киев, заяви президентът Зеленски.

Белият дом подчерта, че решението е насочено към поставяне на "интересите на Америка на първо място" след преглед на американските оръжейни запаси. Не е ясно кога или дали доставките ще се възобновят. Ходът скоро може да остави Киев беззащитен срещу руски балистични ракетни атаки.

Смята се, че въпросните оръжия включват 30 ракети-прехващачи за системите за противовъздушна отбрана "Пейтриът", 8500 155-милиметрови артилерийски снаряда, повече от 250 ракети за управляеми реактивни системи за залпов огън и 142 високоточни артилерийски снаряда "въздух-земя" "Хелфайър", според източници, цитирани от Ройтерс. Оръжията преди това са били обещани на Украйна от администрацията на Байдън.

Смята се, че Украйна разполага с осем противоракетни батареи "Пейтриът", повечето от които са разположени около Киев, столицата. Анализатори твърдят, че няма алтернативни системи за противовъздушна отбрана, способни да свалят руски балистични ракети. Украйна не разкри колко ракети-прехващачи за системите "Пейтриът" има на склад, но се смята, че те са на изчерпване.

"Всички подробности за предоставянето на отбранителна подкрепа се изясняват, включително компонентът на противовъздушната отбрана. По един или друг начин трябва да осигурим защита на нашите хора", каза Зеленски в ежедневното си обръщение към нацията.

Кремъл приветства хода на президента Тръмп.

"Колкото по-малко оръжия се доставят на Украйна, толкова по-близо е краят на специалната военна операция", каза Дмитрий Песков, говорителят на президента Путин, използвайки руския термин за пълномащабното нахлуване.

Украинското министерство на отбраната заяви, че все още не е уведомено от Вашингтон за забавяне на доставките. Михайло Подоляк, старши съветник на Зеленски, обаче заяви, че всеки ход за спиране на доставките на ракети Patriot би бил "нехуманен", тъй като те "много ясно и масово защитават цивилното население в Украйна".

В сряда украинското външно министерство привика Джон Хинкел, временно управляващия директор на САЩ, за да обсъди спирането на американската помощ. Служител заяви: "Всяко забавяне или колебание в подкрепата на отбранителните способности на Украйна само би насърчило [Русия] да продължи войната и терора, вместо да търси мир."

Андрий Ермак, ръководителят на офиса на Зеленски, заяви, че се е обадил във Вашингтон в сряда, за да подчертае готовността на Украйна да закупи системи за противовъздушна отбрана.

"Проведох телефонен разговор с председателя на Комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ, Брайън Маст“, ​​каза той. „Русия продължава масираните ракетни удари по нашите градове. В тези условия системите за противовъздушна отбрана са въпрос на живот за милиони украинци. Готови сме да закупим още от САЩ като стратегическа стъпка за защита на нашите хора."

Анализатори твърдят, че Украйна е получила и европейски системи за противовъздушна отбрана SAMP/T от Франция и Италия, но те са се доказали като неефективни срещу руски балистични ракети.

Евген Дикий, украински военен експерт, заяви наскоро по националната телевизия: „Що се отнася до балистичната отбрана, „Пейтриътс“, за съжаление, са незаменими. Украйна не произвежда ракети за системата „Пейтриътс“ и няма да може да го прави в продължение на няколко години. Така че, ако американските доставки спрат, „Пейтриътс“ ще бъдат само купчини метал – ще трябва да забравим за тях.“

Решението на САЩ беше взето от Елбридж Колби, високопоставен служител на Тръмп в Пентагона. Колби е заместник-министър на отбраната по политическите въпроси и дългогодишен критик на американската помощ за Украйна. По-рано тази година той започна преглед на договора Аукус , поставяйки под съмнение плановете на Обединеното кралство и Австралия за съвместно изграждане на ядрени подводници със САЩ.

Ходът на Белия дом беше критикуван от Майкъл Макфол, посланик на САЩ в Русия по времето на президента Обама.

„Администрацията на Тръмп дори спира доставките на Patriot? Толкова отвратително и срамно, както „лидерът на свободния свят“. Предполагам, че с това сме приключили“, написа той в X.

Александър Мережко, председателят на комисията по външна политика на украинския парламент, заяви, че се надява паузата да е „просто временен технически проблем“, но че би било „наистина обезпокоително“, ако Вашингтон беше решил да ограничи доставките на оръжие от ракети „Пейтриът“. Друг украински служител изрази шок от хода на САЩ, казвайки: „Дори не знам какво да коментирам.“

Десетки хора бяха убити миналия месец в Киев, след като Русия засили ракетните си атаки и атаките си с дронове срещу Украйна. Очаква се до 30 000 допълнителни севернокорейски войници да подсилят руските сили през следващите месеци, тъй като Кремъл се стреми да разшири настъплението си на бойното поле, според доклад на украинското военно разузнаване, цитиран от CNN.

Украйна предложи да закупи системи Patriot от Съединените щати, но Вашингтон не пожела да сключи сделка. Въпреки че Украйна сега произвежда вътрешно около 40% от всички оръжия, използвани от армията ѝ на фронта, тя разчита на Съединените щати и други западни съюзници за противовъздушна отбрана и ракети с голям обсег, способни да поразяват цели дълбоко в Русия.

Миналата седмица на среща на върха на НАТО в Холандия Тръмп предложи Вашингтон да се опита да предостави нови системи „Пейтриът“ на Украйна. „Ще видим дали можем да предоставим някои от тях“, каза той. „Много е трудно да се сдобият с тях.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата