Доналд Тръмп нареди публикуването на показанията на голямото жури по делото за трафик на хора с цел сексуална експлоатация на Джефри Епстийн след публикация на Wall Street Journal, в която се твърди, че президентът е изплатил писмо за рождения ден на бизнесмена, което е включвало провокативен език и рисунка на гола жена. Но как стигнахме дотук?
Нека да разгледаме как се разви този проблем за американския президент - от конспирация, която той използва като сила, до потенциална област на слабост сред собствените му поддръжници.
Февруари: „В момента е на бюрото ми“
В основата на гнева е предполагаемото съществуване на списък с клиенти на известни личности, които Епстийн уж е изнудвал.
Малко след като Доналд Тръмп дойде на власт, главният прокурор Пам Бонди беше попитана дали Министерството на правосъдието на САЩ (DOJ) ще публикува предполагаемия списък с клиенти на Джефри Епщайн. Тя отговори:
„В момента е на бюрото ми, за да го прегледам. Това беше директива от президента Тръмп. Преглеждам го.“
И след това, през същия месец, група от 15 десни инфлуенсъри посетиха Белия дом и се появиха с папки с надпис „Досиетата на Епстийн : Фаза 1“, които получиха от Бонди. Но скоро след това стана ясно, че в досиетата има малко нова информация - по-голямата част от нея вече беше публично достояние.
5 юни: „Голямата бомба“ на Мъск
След като романсът между Тръмп и Илон Мъск приключи горчиво, главният изпълнителен директор на Tesla написа в Twitter:
„Досиетата, свързани с разследването на осъдения сексуален престъпник Джефри Епстийн, се очертаха като точка на фиксиране за Тръмп и неговите съюзници и десни медийни фигури. Време е да хвърлим наистина голямата бомба: Доналд Тръмп е в досиетата на Епстийн.“ Това е истинската причина, поради която не са били оповестени публично."
7 юли: Няма нищо за гледане тук?
Министерството на правосъдието и ФБР заключиха, че Епстийн не е имал така наречения списък с клиенти, който би могъл да замеси високопоставени сътрудници, и че той наистина се е самоубил.
Министерството на правосъдието заяви, че „никакво по-нататъшно разкриване не би било уместно или оправдано“.
Според двустранична бележка, разследващите не са открили „инкриминиращ списък“ с клиенти. Ден по-късно Тръмп отказа да отговори въпрос на репортер по случая.
„Все още ли говорите за Джефри Епстийн? За този човек се говори от години“, каза Тръмп. „Питате - имаме Тексас [където имаше смъртоносни наводнения], имаме това, имаме всички тези неща. И хората все още ли говорят за този човек, този извратен човек? Това е невероятно.“
И Бонди се опита да изясни предишните си коментари по случая, казвайки:
„През февруари дадох интервю за Fox и то привлече много внимание, защото казах, че ми беше зададен въпрос относно списъка с клиенти и отговорът ми беше, че той стои на бюрото ми, за да бъде прегледан, тоест досието, заедно с досиетата на JFK и MLK. Това имах предвид."
12 юли: Спор между ФБР и Министерството на правосъдието
Източници съобщиха, че е имало разгорещен спор между заместник-директора на ФБР Дан Бондино и Пам Бонди в Белия дом.
Твърди се, че Бондино е разочарован от начина, по който Министерството на правосъдието е обработило досиетата на Джефри Епстийн, каза човек, който е говорил с Бондино, и източник, запознат с взаимодействията, пред NBC News.
Дясната активистка Лора Лумър, която е близка до Тръмп, публикува в X, че ѝ е било казано, че Бондино „сериозно обмисля оставка“.
15 юли: „Тя може да публикува досиетата“
Тръмп каза, че Бонди трябва да публикува „каквото смята за достоверно“ за Епщайн.
„Ако има документ, който е достоверен, тя може да го публикува. Мисля, че ще е добре“, каза той.
Това се случи, когато Бонди се сблъска с нарастващи критики от страна на някои от политическата база на Тръмп, след като нейният отдел заяви, че няма доказателства, че Епстийн е поддържал „списък с клиенти“.
Те критикуваха Бонди за това, че не е публикувала напълно досиетата на Епстийн, включително списък с клиенти, за които смятат, че съществуват, но които правителственият преглед установи, както видяхме по-рано този месец, че не съществуват.
16 юли: Тръмп атакува „бивши поддръжници“
Тръмп отправи нападки към „бивши поддръжници“, които бяха повярвали на тези „глупости“ и които критикуваха начина, по който администрацията му се е справила със случая с Епстийн, в публикация в Truth Social. По-късно той каза пред репортери:
„Всичко това е голяма измама. Извършено е от демократите и някои глупави републиканци, а неразумни републиканци попадат в мрежата.“
17 юли: Не се препоръчва специален прокурор
Прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит заяви, че Тръмп няма да препоръча назначаването на специален прокурор по делото на Джефри Епстийн.
Ливит каза, че Тръмп вече е разпоредил на Министерството на правосъдието и главния прокурор Пам Бонди да извършат „изчерпателен преглед на всички досиета“, отхвърляйки подновения интерес към Епстийн като политически мотивиран и обвинявайки демократите, че са игнорирали въпроса по време на управлението си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.