IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Иран изгражда съюз с Китай и Русия пред лицето на заплахата от САЩ

Техеран твърди, че програмата му е за граждански цели

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Иран, Китай и Русия ще обсъдят заплахата от санкции и ядрената си програма на среща в Техеран във вторник, според Ислямската републиканска информационна агенция (ИРНА), пише Newsweek.

Иран активно търси подкрепа от Русия и Китай след американските въздушни удари, които повредиха ключови ядрени съоръжения по време на 12-дневния конфликт с Израел миналия месец.

Срещата се провежда на фона на продължаващото напрежение около ядрената програма на Иран и застоялите преговори със Съединените щати. Президентът Доналд Тръмп заяви, че ще удари отново ирански ядрени обекти, „ако е необходимо“, повтаряйки предупреждението си към Техеран, че трябва да се откаже от амбициите си да продължи да обогатява уран – нещо, с което Иран заяви, че няма да се съгласи.

 „В постоянни консултации сме с тези две страни, за да предотвратим активирането на механизма за бързо възстановяване или да смекчим последиците от него“, заяви говорителят на Министерството на външните работи Есмаил Бакай на брифинг за пресата в понеделник, позовавайки се на механизъм за бързо възстановяване на санкциите, ако няма сделка по ядрената програма на Иран. „Имаме съгласувани позиции и добри отношения“, цитиран е той от изданието Iran International.

Иран и Русия започнаха съвместни военноморски учения тази седмица в Каспийско море, а висши ирански представители, включително министърът на отбраната Азиз Насирзаде и старши съветникът Али Лариджани, се срещнаха с руското ръководство и президента Владимир Путин в Москва тази седмица.

Иранската армия обяви повишена бойна готовност, предупреждавайки, че ще предприеме „смазващ и опустошителен отговор“ на всякакви бъдещи удари по военните или ядрените ѝ съоръжения.

През 2015 г. Иран и няколко световни сили, включително Франция, Обединеното кралство и Германия, подписаха Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), споразумение, целящо ограничаване на ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите. СВПД изтича през октомври. САЩ излязоха от споразумението през 2018 г. при управлението на Тръмп, като отново наложиха санкции.

Техеран твърди, че програмата му е за граждански цели, но САЩ и съюзникът му Израел го обвиняват, че се стреми към ядрени оръжия. „Не можем да се откажем от обогатяването, защото това е постижение на нашите собствени учени. А сега, повече от това, това е въпрос на национална гордост“, каза Арагчи пред Брет Байер от Fox News в понеделник.

Говорителят на китайското външно министерство Гуо Джиакун заяви на брифинг за пресата в понеделник, цитиран от IRNA: „Иранският ядрен въпрос е свързан с мира и сигурността в Близкия изток, а също така е свързан с международния режим на неразпространение на ядрени оръжия. Винаги вярваме, че за разрешаване на иранския ядрен въпрос трябва да се използва дипломатически подход и това е единственият правилен начин. Призоваваме всички страни да вървят в една посока и да допринесат за политическото уреждане на иранския ядрен въпрос.“

Иранският външен министър Абас Арагчи в писмо до представителите на ООН и ЕС: „E3 трябва да се вслуша в собствения си съвет към САЩ в писмото им от 20 август 2020 г. и „да се въздържа от всякакви действия, които само биха задълбочили разделенията в Съвета за сигурност или биха имали сериозни неблагоприятни последици за неговата работа“.

Руското външно министерство заяви:

„По нареждане на върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, Али Лариджани представи вижданията на Ислямската република относно настоящата ескалация в Близкия изток и по-специално около ядрената програма на Иран. Руската страна изрази подкрепа за стабилизиране на ситуацията в региона и решаване на всички въпроси, свързани с ядрената програма на Иран, чрез политически средства.“

Техеран ще се срещне с Франция, Великобритания и Германия (E3) в Истанбул в петък за подновени ядрени преговори. Продължаващата безизходица относно ядрената му програма увеличава риска от по-нататъшни военни действия от страна на Израел или Съединените щати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата