IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Сирски поиска от Тръмп Украйна да удря Русия дълбоко на нейна територия

Еуфорията от операцията „Курск“ отдавна е избледняла на фронтовата линия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Украйна спешно се нуждае от Съединените щати и Европа да прехвърлят повече системи за противовъздушна отбрана и ракети в Киев, заяви главнокомандващият на Украйна генерал Александър Сирски в интервю за The Washington Post — и то без забраната от ерата на Байдън за дълбоки удари срещу руски военни цели.

Призивът на Сирски за засилена подкрепа идва на фона на опустошителна вълна от руски атаки срещу украински градове това лято, като Москва всяка нощ обстрелва цивилни с балистични ракети и стотици въоръжени дронове. Украйна е изправена и пред предизвикателства на бойното поле, тъй като се бори да мобилизира войските, необходими за спиране на смазващото настъпление на числено превъзхождащ враг.

Кървавата кампания срещу градовете предизвика разочарование в Белия дом заради отказа на руския президент Владимир Путин да спре войната и накара президента Доналд Тръмп да одобри нов план за укрепване на военния арсенал на Киев, като позволи на европейските страни да купуват произведени в САЩ оръжия за Украйна.

Нови доставки на оръжия за противовъздушна отбрана, включително произведени в САЩ „Пейтриътс“, прехващачи на дронове и лека авиация за сваляне на дронове, биха могли да помогнат за осуетяване на руските атаки, каза Сирски. Повече ракети със среден и по-дълъг обсег, включително произведените в САЩ системи ATACMS и германските системи Taurus, биха – ако бъдат издадени без ограничения за употребата им – позволили на Киев да забави руското производство на оръжия, като се насочи към инфраструктурата, произвеждаща неговите ракети и дронове.

 „Те атакуват почти всичко – летища, населени места, инфраструктурни съоръжения“, каза Сирски за Русия. „Така че, разбира се, се нуждаем от доставки на балистични ракети, за да можем да дадем на врага достойн отпор.“

В телефонен разговор на 4 юли Тръмп попита украинския президент Володимир Зеленски дали Украйна е в състояние да удари Москва или Санкт Петербург. Оттогава той заяви, че Украйна не трябва да го прави. Въпреки това дискусията повдигна въпроси дали Тръмп би бил готов да премахне ограниченията от ерата на Байдън върху определени американски оръжия, които Киев отдавна осъжда.

Сирски говори с „Вашингтон пост“ в събота, пет дни след като Тръмп обяви плана си за въоръжаване на Украйна, според който европейските страни ще изпращат доставки от собствените си запаси и след това ще закупят нови системи за себе си от Вашингтон.

Предложението бележи голяма промяна в политиката на Тръмп, чиято администрация промени подкрепата си за Киев и за кратко преустанови военната помощ и обмена на разузнавателна информация по-рано тази година. На фона на нарастващото разочарование от непрекъснатите бомбардировки на Украйна от страна на Русия и невъзможността за постигане на напредък по исканията на САЩ за продуктивни мирни преговори, Тръмп също заплаши да наложи сериозни санкции на Москва, ако не бъде постигнато споразумение за прекратяване на боевете до 50 дни.

В допълнение към недостатъчността на противовъздушната отбрана и ракетите, сухопътните войски на Украйна, които остават значително по-малко числено на фронтовата линия, също така изпитват недостиг на 155-милиметрови артилерийски снаряди, каза Сирски, и се нуждаят от допълнително количество бронирани машини. „Имаме силно мотивирани и смели войници, които могат да напредват“, каза той, „но те се нуждаят от съвременни, надеждни средства за защита.“

Въпреки че Германия води преговори с Вашингтон за финансиране и доставка на батерии „Пейтриът“ за Украйна, министърът на отбраната Борис Писториус заяви по-рано този месец, че Берлин няма да достави на Украйна ракетите „Таурус“ с по-голям обсег, поискани от Киев.

Този стремеж за въоръжаване на Украйна и отблъскване на постоянните въздушни атаки на Русия е само последното предизвикателство в бурния мандат на Сирски, четиризвезден генерал, който ръководи въоръжените сили на Украйна от февруари 2024 г. и навършва 60 години тази седмица. Сирски замени генерал Валери Залужни миналата година, след като той беше уволнен на фона на разногласия със Зеленски относно неуспешната контраофанзива през 2023 г. и мобилизацията на войските.

Сирски, който преди това е бил командир на сухопътните сили на Украйна, е бил най-известен по това време с това, че е планирал рискованата, но изключително успешна контраофанзива през 2022 г. в североизточната част на Харковска област, която е използвала руските уязвимости и е освободила стотици квадратни мили територия за броени дни. Но по-късно той е бил критикуван сред пехотата за това, което мнозина са сметнали за погрешно решение да запази войските да държат обсадения източен град Бахмут през 2023 г., дори когато са били сериозно превъзхождани числено от настъпващите руснаци.

Сирски беше повишен в главнокомандващ, тъй като руските сили изглеждаха готови да постигнат значителен напредък в източната част на страната. До май миналата година те отново нахлуха в Харков, но се сблъскаха с ожесточена съпротива и в крайна сметка бяха ограничени до малка част от граничната зона.

Забавеното решение на САЩ да разрешат някои трансгранични удари с ATACMS за първи път помогна за обръщането на хода на събитията в Харков. „Всички ние положихме много усилия, включително публични изказвания, за да обясним и докажем необходимостта от използване на тези видове далекобойни оръжия на територията на Руската федерация“, каза Сирски. Администрацията на Байдън отдавна отказваше да разреши подобни удари, опасявайки се, че те ще преминат червена линия за Путин и ще предизвикат опасен отговор.

Въпреки промяната в политиката, миналото лято „беше наистина много трудно за нас“, каза Сирски. Русия планираше по-нататъшни интензивни офанзивни операции, включително атаки срещу Сумска област. Тя увеличи производството на дронове и предложи нови финансови стимули за набиране на сухопътни войски, което влоши проблемите на Украйна на фронтовата линия.

С помощта на малка група командири той измисли план за отклоняване на вниманието на руските войски, като нахлуе в западната Курска област на Русия и ги постави в отбранителна позиция в собствената им страна за първи път. Това беше опасен хазарт , но украинските сили в крайна сметка завзеха около 500 квадратни мили руска територия, зашеметявайки Москва и Запада.

Операцията повиши морала на украинските войски и цивилното население, отчаяно очакващо новини за напредъка по фронта. Критиците обаче твърдят, че планът е оставил части от фронтовата линия уязвими за руски атаки и в крайна сметка е допринесъл за повече териториални загуби.

Близо година по-късно, интензивна руска контраофанзива изтласка Украйна от почти всички части на Курск, които някога контролираше, и оказва силен натиск върху източната Донецка област. Руските сили също така за първи път се опитват да пробият в Днепропетровска област.

Курската операция със сигурност ще остане определящ повратен момент в наследството на Сирски. Командирът заяви, че твърдо стои зад нея и че това е бил важен план, който е осуетил целите на Русия да завземе повече територии и е облекчил натиска върху някои части от обсадения източен фронт.

През последната година приблизително една трета от руските управляеми авиобомби са били използвани в Курска област, а не в Украйна. Руските дронове с оптични влакна, които представляват сериозна заплаха за украинците, защото не могат да бъдат заглушавани, са се появили за първи път на бойното поле в Курск, каза Сирски, а не в Източна Украйна. Същото се случи и със севернокорейските войски, които сега може да наброяват около 20 000 в региона, въпреки че все още не са се разположили на бойни мисии в Украйна, каза той.

Окупацията на Курск в крайна сметка е убила или ранила най-малко 80 000 руски войници, каза Сирски. Той отказа да разкрие украинските жертви там, но каза, че те са значително по-малко от руските.

Източният град Покровск, който изглеждаше готов да падне през август 2024 г., остава под украински контрол почти година по-късно, макар и едва.

Защитата му е била възможна, каза Сирски, до голяма степен благодарение на решителността на украинските войски и на създаването на бариери, като минни полета, които са довели до 30 процента загуби сред руските превозни средства по този участък от фронта.

Еуфорията от операцията „Курск“ отдавна е избледняла на фронтовата линия сред непрестанните руски атаки. Украйна се бори да се конкурира с много по-голямата руска армия и огромните финансови стимули, които тя раздава на новобранците.

Изпращането на повече войски на бойното поле остава основно предизвикателство, каза Сирски, и призна, че „всичко, свързано с мобилизацията, е много чувствителна информация“. Русия е насочена интензивно към тези мобилизационни усилия, както чрез пропаганда, така и чрез бомбардиране на центрове за набиране на персонал .

Въпреки че задължителната военна служба е само за мъже на възраст между 25 и 60 години, Украйна започна да експериментира с програма за мобилизиране на 18-24-годишни за едногодишни договори в замяна на големи бонуси и разрешения за пътуване. Тя едва ли е набрала скорост. Сирски каза, че скорошно проучване, оценяващо инициативата, е установило, че за повече от половината от анкетираните „мотивацията са повече пари“.

Когато Сирски навърши 60 години тази седмица, той ще достигне възрастта за пенсиониране на военните в Украйна, но той се засмя на всяко предложение да се оттегли. Той все още може да направи 100 лицеви опори без почивка, каза той, и това е въпреки докладите на неговите помощници, че рядко - ако изобщо - спи. Това, което го мотивира, каза той, е „разбирането на личната ми роля в процеса на защита на нашето население, нашите граждани. И разбирам, че трябва да правя повече и по-добре“.

Дори след години на висши позиции в командването, каза той, той се чувства най-комфортно редом с пехотинци на фронтовата линия. Неговите помощници очакват там да прекара 60-ия си рожден ден. Той каза, че е твърде рано да се каже.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата