Френската полиция извърши днес обиск в дома на Франсоаз Бетанкур-Майер, дъщеря на 87-годишната милиардерка Лилиан Бетанкур, съобщи АФП, като се позова на източник, близък до следствието.
Полицията се е заинтересувала от Франсоаз Бетанкур-Майер във връзка с разследването, образувано срещу майка й. Наследницата на империята L'Oreal Лилиан Бетанкур е заподозряна в укриване на данъци, както и причастност към незаконно финансиране на предизборната кампания на президента на Франция Никола Саркози.
Разследването започна, след като в средата на юни бяха публикувани записи от телефонни разговори на Либиан Бетанкур с нейния финансов консултант Патрис де Местр, при които са били обсъждани варианти за изтегляне в чужбина на активи на Бетанкур за най-малко 80 милиона евро.
Предполага се, че разговорите са били записани по инициатива на дъщерята на Лилиан Бетанкур, която от дълго време води съдебно дело за правото да се разпорежда с богатството на майка си. Според дъщерята Лилиан Бетанкур е невменяема и най-близкото й обкръжение се възползва от това. Франсоаз Бетанкур-Майер твърди например, че художникът фотограф Франсоа Мари Бание, приятел на майка й, чрез измама е получил от нея подаръци за общо 1 милиард долара.
Бание е задържан от полицията. Заедно с него са арестувани и финансистът Патрис де Местр, и адвокатът на Лилиан Бетанкур Фабрис Гогел.
Освен това по подозрения в причастност към евентуални финансови машинации на Бетанкур бяха разпитани френският министър на труда Ерик Вьорт и съпругата му Флоранс. Ерик Вьорт и Де Местр са заподозрени и по делото за незаконното финансиране на предизборната кампания на Саркози. Според заявеното от бившата счетоводителка на Лилиан Бетанкур Клер Тибо през 2007 г. финансистът е изтеглил от сметката на милиардерката 150 000 евро и ги е предал на Вьорт, който още преди избирането на Саркози за президент отговаряше за финансите на неговата партия „Съюз за народно движение“. През юли във връзка със скандала Вьорт беше принуден да напусне този пост, припомня Lenta.ru.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия потушава нов пожар в рафинерията в Туапсе след атака с украински дрон
Берлин: Европа трябва да поеме повече отговорност за своята сигурност
Ще се превърне ли Чехия в "малката Франция" при ядрената енергия?
Оли Рен от ЕЦБ: Паричната политика трябва да реагира бързо на инфлационния натиск
Физическият изкуствен интелект променя индустрията, но изисква нов модел на внедряване
Кои градове са двигателят при скока в цените на луксозните имоти?
Гръмотевични бури удрят България до часове
Кметът на Смолян: Време нямаме, трябват спешни мерки за свлачището
Питбул нахапа дете, собственикът - криминално проявен
Ученици от Стара Загора разработиха AI асистент в помощ на общината и гражданите
Схема за милиарди: ЕП разследва масови злоупотреби със субсидии в Гърция
Тотален провал: Стефка Костадинова загуби нова битка, вече е минало
Трансферен удар: Ливърпул взима звезда от Висшата лига
Сираков обяви: Левски заслужава нов стадион!
Нов скандал: „Дядо Венци, вън от Славия!“
Харманли отличи Божидар Саръбоюков
Вили Вуцов се изгаври с Лудогорец и обяви, че ЦСКА е мъртъв
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
7 поверия за здраве на Гергьовден
Месечен хороскоп за май 2026
4 идеи за бърза вечеря с месо
Обемни макси рокли – хит за пролет-лято 2026 (+Снимки)
Любовен хороскоп за 4 – 10 май
Отиде си удивителният Алекс Дзанарди
Омбудсманът: Внимавайте с покупката на кола „втора ръка“ от чужбина
Слънце, дъжд и слани в първата пълна седмица на май
10% по-скъпо излиза тази година смяната на гумите
Тръмп сравни US флотa с пирати
Започва процедура за спиране на незаконно строителство край Варна
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена