2407 са към момента звездите на един от най-прочутите тротоари в света. Този по продължението на булевард „Холивуд“ в Лос Анджелис. Алеята на славата отдавна е придобила статут на историческа забележителност, на музей на шоубизнеса. Звездите са посветени на знаменитости (реални хора и измислени герои) от кино, телевизия, музика, радио и театър.
Идеята идва в средата на 50-те от предприемачите Гари Томпсън и Гордън МакУилямс. Прототип на проекта им е петолъчна звезда с името на филмовата икона Джон Уейн. Хрумването получава солидно финансиране по програма за усъвършенстване на Холивуд. И така до 8 февруари 1960 година, когато от положените 2500 празни звезди 1558 получават своите лауреати с решение на специално назначена комисия.
Още в края на 60-те обаче Алеята на славата се превръща в истински рай за проституцията и свърталище на наркомани. Ходенето по мъките за връщане към основния замисъл на монумента продължава близо десетилетие (не е положена нито една нова звезда). Едва през 1978 властите в Лос Анджелис дават на Алеята статут на културен паметник и нещата тръгват към промяна.
Повратната точка пък идва две години по-късно, когато по инициатива на Джони Грант (член на Холивудската Търговска камара) практиката за полагане на звезди е подновена и то с нови правила – желаещите кандидатстват до 31 май всяка година, 20-24 от тях биват одобрени и трябва да се явят лично на церемонията за откриването на звездата им. Освен това се плаща такса от 25 хиляди долара, която би трябвало да отива за поддръжка на Алеята и в няколко фонда за развитие на Холивуд.
Критериите за кандидатстване не са особено строги, като основното изискване е поне 5 години работа в сферата на шоубизнеса и общественозначим принос. И тук някъде идват интересните хрумвания на комисията, създаващи усещането, че ако платиш и лобираш добре, името ти цъфва сред величията на киното, телевизията, музиката.
Примери колкото щеш. Да речем Вейна Уайт. Тази никому неизвестна дама получава своята звезда на славата преди 4 години, когато е 53-годишна. С какво е популярна? Ами тя обръща буквите в американската версия на „Колелото на късмета” от 82-ра година насам, пише автобиография и се появява в епизодични роли в сериала „Пълна къща”.
Усмихва се непрекъснато, носи прилепнали тоалети и пляска постоянно (преди, по време и след обръщането на всяка буква). Даже през 92-ра година е вписана в Книгата на рекордите Гинес като най-често пляскащия човек в света. Всичко това плюс 25 хиляди долара и си увековечен сред имена като Елвис Пресли, Майкъл Джексън, Стивън Спилбърг.
Популярната фигура в кеча Винс Макмеън също се добра до свое място на булевард „Холивуд”. Какъв е общественозначимият му принос никой не знае. Поне да бяха избрали Гробаря или Скалата. По спортна линия едно от озадачаващите решения е това за Харлем Глоубтротърс. Да, баскетболните шоумени са много забавни, но чак пък звезда на Алеята на славата...
Парадоксите продължават с анимационните герои „Дребосъчетата” (Rugrats) и техният куклен колега Голямото пиле от Улица Сезам. Доста интересно хрумване е и звездата, с която беше удостоен за своята 50-та годишнина Дисниленд. В смисъл, можем ли да считаме място за знаменитост?
Иначе свои звезди на звездния тротоар освен редица рисувани герои като Мики Маус, Снежанка и Уди Кълчава, имат три кучета (разбира се едното от тях е Ласи), робот (R2D2 от „Междузвездни войни”), дори и президент – Роналд Рейгън. Джийн Отри, прочут като „Пеещият каубой”, пък е единственият със звезди във всички пет категории.
И така до № 2407 – Джулия Луис-Дрейфус – тв звезда с редица награди за ролята си в легендарната поредица „Зейнфелд“. То и с нея стана гаф, че й бяха объркали името, но звездата беше набързо подновена.
Всъщност тотално подновяване върви по цялата Алея на славата, като за целта е предвиден бюджет от над 4 милиона долара. 778 звезди ще бъдат подменени, защото са захабени или представляват опасност за пешеходците.
За финал ще спомена само две имена, които нямат звезди на прочутата Алея – Ал Пачино и Робърт Де Ниро. Да й се чуди човек на тази комисия...