Доналд Тръмп заяви, че ще започне разговори с Китай през следващите дни за евентуална сделка с TikTok, който беше забранен в Съединените щати поради твърдения, че представлява риск за националната сигурност.
Президентът заяви пред репортери в петък, че САЩ „почти“ имат сделка за приложението за споделяне на видеоклипове.
Критиците заявиха, че TikTok може да предаде данни на американски потребители на китайското правителство. Твръдение, което компанията отрече.
След опасения за националната сигурност относно данните на потребителите на TikTok, Конгресът на САЩ прие закон през април 2024 г., принуждаващ продажбата му.
Сделката за отделяне на американските операции на TikTok в американска фирма беше временно спряна, след като Китай отговори на обявленията на Тръмп за тарифи срещу Китай. Коментарите на Тръмп биха могли да добавят яснота към бъдещето на приложението в Съединените щати.
Тръмп критикува приложението по време на първия си президентски мандат, но сега подкрепя продължаващото му използване в САЩ и удължи до 17 септември крайния срок за базираните в Китай собственици на приложението ByteDance да се откажат от американските активи на TikTok.
Това удължаване беше третата изпълнителна заповед на Тръмп за отлагане на забраната или продажбата на TikTok и даде на ByteDance още 90 дни, за да намери купувач.
На фона на несигурността относно бъдещето на приложението в САЩ, Тръмп заяви пред репортери в Air Force One в петък, че разговорите с Китай ще започнат следващата седмица, с участието на китайския президент Си Дзинпин или един от неговите представители. „Почти имаме сделка“, добави Тръмп.
Той каза, че може да посети Си в Китай или китайският лидер може да посети САЩ след взаимни покани миналия месец да посетят съответните им страни. Тръмп загатна, че има купувач за TikTok, казвайки на Fox News, че има група „много богати хора“, които са готови да придобият платформата, и че ще има по-голяма сигурност след „около две седмици“.
Влиянието на TikTok върху демокрацията обаче е под наблюдение. През май разследващата организация за кампании Global Witness заяви пред Newsweek, че е проучила алгоритъма на платформата и как той препоръчва политическо съдържание.
Групата заяви, че TikTok насочва непропорционално нови, политически балансирани потребители към „крайнодясно съдържание пред всичко останало съдържание“ преди изборите в Румъния, Полша и Германия.
„Това повдига въпроса защо алгоритъмът на TikTok е толкова силно насочен към крайнодясното?“, каза Ава Лий, ръководител на стратегията на кампанията на Global Witness.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.