Астрономи успяха да открият въглеродна атмосфера на неутронна звезда. Изследването е публикувано в сп. Nature.
В рамките на изследването учените се спрели на Касиопея А, за която се предполага, че се е взривила преди около 330 години.
При това доскоро учените не могли да открият компактен обект (черна дупка или неутронна звезда), който би трябвало да остане след взрива. Това станало едва през 1999 година с помощта на рентгеновата космическа обсерватория „Чандра“.
Откритият обект се оказал с големина около 20 км в диаметър.
Следващите наблюдения показали, че обектът се различава от своите събратя с особености в рентгеновия диапазон на електромагнитното излъчване. За да се обяснят тези особености, в рамките на ново изследване учените предположили, че неутронната звезда е обвита в атмосфера (нейната дебелина е около 10 см) от въглерод.
Събратята на Касиопея А имат атмосфера от водород.
Изследователите предполагат, че този факт е свързан с относителната младост на обекта. В частност високата температура на повърхността води до термоядрени реакции в атмосферата на звездата, което в крайна сметка предизвиква отделянето на въглерод.
Съвсем скоро астрофизиците установиха, че Касиопея А може да е източник на необичаен космически прах. Изучавайки поляризацията на електромагнитното излъчване, учените достигнали до извода, че едно от обясненията на особеността на поляризацията може да е съществуването на екзотичен вид прах, чиито частици са покрити с метални игли.
Ако дадената теория се потвърди, новият прах ще наложи преразглеждането на съществуващите представи за реликтовото лъчение.