IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Левите издания прекалиха: Кучетата били вредни за природата

Въглеродният отпечатък на домашните любимци бил значителен

Снимка: Pixabay/ RebeccasPictures

Снимка: Pixabay/ RebeccasPictures

Mother Jones препубликува статия от The Guardian в събота, която твърди, че макар кучетата да са най-добрият приятел на човека, те са „злодеите“ на майката природа.

Лявото списание подчерта ново изследване, първоначално публикувано от The Guardian, което заключава, че кучетата имат „обширно и разнообразно“ въздействие върху околната среда, безпокоят дивата природа, замърсяват водните пътища и допринасят за въглеродните емисии. То показа как кучетата безпокоят местната дива природа, особено крайбрежните птици.

Австралийски преглед на съществуващи проучвания, публикуван в Pacific Conservation Biology, анализира атаките на кучета срещу други животни, като установи, че това може да е причината за разпадането на колонията на малките пингвини в Тасмания. Изследването установило, че сред птиците, отведени в болницата за диви животни в Австралийския зоопарк, смъртността е най-висока сред онези, атакувани от кучета.

В САЩ, продължава докладът, проучванията са установили, че елените, лисиците и котките са били по-малко активни или избягват зони на дива природа, където е разрешен достъпът до кучета. Друга информация показа, че инсектицидите от лекарства срещу бълхи и кърлежи убиват водните безгръбначни, когато се отмият във водоемите. Междувременно кучешките изпражнения могат да оставят миризливи следи и да повлияят на химията на почвата и растежа на растенията.

Въглеродният отпечатък на кучето също е „значителен“, според проучването.

Проучване от 2020 г. установява, че индустрията за суха храна за домашни любимци има отпечатък върху околната среда, който е около два пъти по-голям от площта на Обединеното кралство. Емисиите от парникови газове, бълвани от заводите, са еквивалентни на тези от 60-ата страна с най-големи емисии.

Собствениците на четириноги приятели обаче не бяха особено впечатлени от статията. Те атакуваха статията в Mother Jones за X, като няколко потребители отговориха със снимки на собствените си любими кучета.

„Котка ли е написала това?“ попита колумнистът Тим ​​Карни.

Други се чудеха защо либералното издание се опитва да разкрие лошото в това, което се смята за всеобщо обичано животно.

„Има ли приятна част от живота, която тези непоносими убийци на радости няма да атакуват?“, коментира младата водеща Ана Каспарян.

„Първо еколозите тръгнаха по петите на кравите, а хората не казаха нищо. Сега искат да пожертват кучетата, за да спасят планетата? Не е печелившо послание от тълпата с нулева мрежа, чийто опит е изключително лош“, каза Габриела Хофман, директор „Енергия и опазване“ в Independent Women Forum Center.

Проучването предполага, че начин за намаляване на въздействието на кучетата върху околната среда е „да ги държите на каишка в зони, където се прилагат ограничения, и да поддържате буферно разстояние от гнездящи или нощуващи крайбрежни птици“.

Водещият автор на рецензията, проф. Бил Бейтман от университета Къртин, вероятно очаквайки обратната реакция от собствениците на домашни любимци, пише, че изследването не възнамерява да „цензурира обществеността“, а има за цел да повиши осведомеността за въздействието върху околната среда на най-добрия приятел на човека.

„Въпреки че изтъкнахме тези проблеми с кучетата в естествена среда… има друга балансираща страна, която е, че хората вероятно ще излязат и наистина ще се насладят на околната среда около тях – и може би ще се почувстват по-защитени, защото се разхождат кучето си в нея“, каза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свободно време
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата