Знаете ли какво е общото между честата самокритика пред други хора, търсене на външно признание за това, което сте? Това е показател за ниско самочувствие. Социалните ни навици издават много за това каква личност сме и дали имаме самочувствие или то е занижено.
Ето защо не бива да ги подценяваме, защото показвайки ниско самочувствие, ние даваме зелена светлина на другите, които си позволяват да прекрачват нашите лични граници.
Вижте още 6 навика в общуването, издаващи ниско самочувствие.
1. Често се извинявате
Да се извиниш, когато си направил нещо нередно, искаш да минеш между хората, когато има струпване на такива и т. н. е въпрос на добро възпитание. Но в общуването си често допускаме грешката да се извиняваме, когато няма нужда. „Извинявай, че те притеснявам.“, Извинявай, само да те попитам“... Познато ли ви е? Това е навик, който може да ви накара да изглеждате неоценени в социални ситуации.
Извинението е важно, когато сте направили нещо нередно. То показва емпатия и разбиране. Но прекаляването може да има обратен ефект.
Когато постоянно се извинявате, това изпраща съобщение на другите, че ви липсва увереност или сте прекалено притеснени да не разстроите другите.
2. Постоянно самоунижение, шегички със себе си
Самоиронията може да бъде качество и не всеки може да си я позволи. Въпреки това е важно как и за какво се шегуваме със себе си, защото другите могат да приемат, че вие сте съгласни и те да се шегуват със вас за всичко. Самоунижаващият хумор може да бъде чудесен в малки дози, но когато се превърне във вашия предпочитан метод за комуникация, може да предаде ниска самооценка.
Източник: 6 навика в общуването, издаващи ниско самочувствие
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.