След протестите, какво?
Вече повече от два месеца продължават протестите срещу правителството и още не е ясно какво искат протестиращите.
Февруарските протести започнаха по икономически причини поради несъразмерно високите цени на тока и парното и замразяване ръста на заплати и пенсии. Беше ясно срещу какво протестират хората и какво искат. Тези протести умело бяха използвани от правителството и то си подаде оставка, във време когато вече разбираше пред каква сириозна икономическа и политическа криза е докарало страната.
Назначеното от Президента служебно правителство не направи нищо за подобряване състоянието в страната и дори не направи анализ на завареното от предното праавителство финансово състояние. Или поне не даде знак, че е направен такъв.
Последваха предсрочи избори, патова парламентарна ситуация, избиране правителство на компромиса и нови протести още преди да се сформира пълния екип на новото правителство. Ясно беше, че това са режисирани и платени протести, целящи създаване на невъзможна обстановка за работа на новото правителство. Защото още не беше ясна политиката и програмата на това правителство, за да има срещу какво да се протестира.
С мълчаливото съгласие на кмета на София, явната подкрепа на Президента и неглежиране на протестите от правителството, те се превърнаха в улични сборища, място за социални контакти и вандалски прояви, нямащи нищо общо със законовите рамки и нормативите за обществения ред.
Настоящето правителство не прави нищо за вкарване на протестите в законовите рамки и се прави, че те са несъществени. Дори организира контрапротести! Защо? За да скрие безсилието си и липсата на кураж да се справи с шепата протестиращи, които останаха още на площада.
Това правителство ще си отиде преди края на мандата, но не заради протести, а поради изчерпване на управленческия си капацитет. До сега взетите решения са правилни и много полезни, но това са текущи решения, които не показват пътя по който иска да ни води това правителство. Няма нито една сериозна заявка за реформа в който и да е сектор на икономиката. Няма нито една дългосрочна програма, получила обществена подкрепа.
Ще си отиде, но ще остави впечатление, че протестите са го свалили. А това може да доведе до прецеденти. Няколко стотин или няколко хиляди човека, ще решат, че могат да протестират от първия ден на всяко правителство и могат да го свалят когато си поискат. Протестите ще се превърнат в хоби или платена работа. По този начин могат да свалят и следващото правителство /нзависимо какво е то/.
Изключвайки анархията, за сега са известни следните форми на държавно управление: монархия, диктатура, президентско управление /и трите са вид диктатура/ и парламентарна демокрация.
Сегашните протестиращи по същество протестират срещу парламентарната демокрация, без да знаят какво искат след нея. Искат смяна на модела на управление, но не казват какъв да е новия модел и как да се постигне. Искат смяна на Конституцията, но не казват какво точно трябва да се промени в нея и как.
Така организирани и провеждани, перманентните протести могат да доведат само до едно – диктатура. Дали ще е президентска диктатура или ще дойде премиер-пожарникар, който по примера на съседа Ердоган ще измие улиците от протестиращи е все едно. Това е диктатура. И тя не води до нищо добро. Затова трябва да се замислят всички тия, които пръскат народни пари за протести срещу демократичното устройство на държавата.
Сформирането на новия „реформаторски” блок от субекти с коренно различна политика и програми е само колективен опит за домогване до властта. По отделно те видяха, че нямат необходимата подкрепа и сега решиха да се коалират, че поне ръководителите на отделните формации да могат да влязат в парламента. Не че ще могат да влияят на провежданата политика, но ще имат възможността за лично обогатяване. И ще бъдат на пазара за депутати люспички. А това също носи пари, нали?
Нито една широка коалиция не може да провежда политиката на партията-мандатоносител, защото интересите и програмите им са различни. Затова голяма част от развитите страни са стигнали до двупартийно управление с възможност за граждански контрал.
Две партии с ясно очертани програми и социална насоченост – лява и дясна. Такива, каквито предстои да се създадат в България в бъдеще. Защото сега нямаме нито ляво, нито дясно, а само управления, зависещи от олигархията и монополите.
15.08.2013 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Франция ще предоставя заеми на малки фирми, засегнати от високите цени на горивата
Военната машина на САЩ разчита на волфрам, но запасите може да се изчерпят
Финансови министри от ЕС призоваха за данък върху свръхпечалбите на енергийните компании
Мощна магнитна буря удря Земята, продължава и в следващите дни
Опасни и негодни храни: БАБХ с проверки в склад и предприятия в Хасковско
Тодор Батков: Боби Михайлов не заслужаваше това обругаване, измъчи се накрая
Лазаровден събра стотици в "Етъра" - обичаят оживя сред песни и цветя
Христо Стоичков за Боби Михайлов: Тежеше ми, че не си говорихме
Обедна емисия
Лечков с призив как да запомним Боби Михайлов
Гришо падна и от Хачанов – ето на кое място остана
Крушарски каза с какво ще запомни Борислав Михайлов
Стоичков и Балъков поднесоха венец пред ковчега на Боби, героите от САЩ 94 се сбогуваха с него
Стоичков с много емоционална изповед за Боби Михайлов, разкри какво му тежеше
4000 надъхват Милан на базата "Миланело"
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Хороскоп за 5 април 2026
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Европейската комисия: България е с най-евтини цени на горивата
Камата на погребението на Боби: Тежеше ми много през годините, но успяхме да върнем прегръдката
Какво ще бъде времето в неделя?
Стотици изпратиха Кирил Ампов в последния му път
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато