IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Толкова смело, че чак смахнато

Толкова смело, че чак смахнато

  

Молитва на лекаря

Опази ни, Господи,
от неспособността да се отказваме от мнението си,
от твърде силния ламтеж по новото и от презрението към старото,
от величаенето на знанието над мъдростта,
на науката над изкуството
и на ума над здравия разум,
от лекуването на пациентите само като медицински случаи
и от превръщането на лечението в по-печално изпитание
от мъките, причинени от болестта.

Сър Робърт Хъчинсън (1871-1960 г.)


   Когато разглеждам групови снимки, винаги съм се чудил защо най-грозните се бутат да бъдат винаги най-отпред, като при това се разполагат така, че закриват поне двама трима много по-добре изглеждащи. Тази липса на съобразителност, предполагам е свързана  с липсата на правилна самооценка.
    Подобни нагласи има и сред ръководещите здравеопазването у нас. Ако Таня Андреева и Румяна Тодорова работеха по специалността си, може би щеше да е добре.   Вместо да отчетат  правилно, както собствените си възможности, така и тези на своите "експерти", те се опитват да налагат авторитарен стил, който в медицината не само не е възможен, но е и много вреден. И двете бъркат желание с възможност и взимат еднолични решения, тип "Големият скок на Мао", като така правят нещата в здравеопазването още по-нелепи.
    Какво имам предвид: след като видяха, че пари за здраве не само няма, но няма и да има, вместо да коригират начина и размера на финансиране, или да помислят за въвеждане на диагностично-свързани групи, решиха да пренапишат "клиничните пътеки". Обяснението - от осем години не били коригирани - т.е. обяснение няма. Държа да отбележа, че и етиологията и патогенезата на заболяванията, не се променят по "политически съображения" - те са обективна реалност. Могат да се "коригират" единствено терапевтичните критерии и то в посока към занижаване. С пренаписването на клиничните пътеки, на практика се цели точно това.
    Глупост втора: ще отварят спешни центрове из страната и така ще намалят смъртността с цели 10%. А защо само с 10 процента, а не примерно с петдесет? Или още по-добре - направо да постигнем безсмъртие? Хайде по-сериозно, така не се изказват вече и в Северна Корея. Въпрос - кой ще работи в новите "малки Пироговчета"? С евентуалното 10% - нтно увеличение на заплатите, проблемът с липсата на лекари ще остане. При това, някой от "здравните експерти", правил ли е сметка, колко струва месечната издръжка на Спешен център със средна натовареност? Бих се радвал, ако има такъв разчет да му хвърля едно око. А здравно неосигурените - броят им по региони? Финансиране на долекуването при тях - средства? Специалисти - с какво ще ги привлекат от София да отидат примерно в Хасково и да работят при същото или по-ниско заплащане?
    Както се казва: - не става само с ядене - трябва и акъл. Като не ти стига, ами  поискай си. Но липсата на диалог е характерна за неуверените в себе си и страхуващи се  да не сгрешат нещо хора. Те знаят, че в България наказан за некадърност няма и го дават смело. Дори смахнато!
  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата