





ПСЕВДОМАКАДОНЦИТЕ СА КАРИКАТУРАТА НА ЕВРОПА !
„Александър, син на Филип и син на Гърция“
Кариатида (гр. καρυάτιδα, буквално девица от град Кария, гр. Καρύες) е женска скулптурна фигура (статуя), която служи вместо стълб за подпора и като украса на сграда. Кариатидите (Καρυάτιδες, ων, αί) са били жрици на Артемида. През 421 година преди христа била започната работата по храма в йонийски стил на Атина Палада и Посейдон-Ерехтей - Ерехтейонът. По причини от религиозен характер строителния план е сложен. Постройката е била едновременно светилище на богиня Атина, светилище на Посейдон-Ерехтей на запад, (с изход на север под голямо предверие, през което се е излизало също в Пандрозиона), лоджия, чийто покрив се придържа от шест кариатиди.
Пол Картлидж: Самият Александър Велики също се смятал за грък и в това не може да има никакво съмнение.
В книгата си "Александър Македонски" Пол Картлидж обяснява, че древните македони са претендирали, че са наследници на легендарния Македон, а също така на царствената династия на Аргеадите. Тези Аргеади претендирали, че били преки потомци на Темений, който според легендите някога в много далечното минало се преместил от южния Аргос (в Пелопонес) на север към Македония.
А тъй като родословието на Темений го свързвало с рода на Херкулес, се получавало, че македонците произлизат от самия полубог и митичен герой Херкулес. Планината Олимп, обитавана от гръцките богове, се намирала на територията на древна Македония, с което аргументите на македоните придобивали стократно по-голяма убедителност.
Самият Александър Велики също се смятал за грък и в това не може да има никакво съмнение. Картлидж обяснява как той изповядвал привързаност към всичко гръцко и бил заобиколен от гръцки придворни – от своя дворцов шамбелан Евмений до официалния си историк Калистен, от адмирала си Неарх (негов приятел от детинство) до придворния си скулптор Лизип.
Самият той се обявява за новия Ахил, а най-интимния си приятел Хефестион вижда в ролята на нов Патрокъл.
Той представял своя военен поход в Персия като панелинска акция и бил достатъчно умен да върне в Атина статуите от Суза, които персите задигнали през 480 г. Също така изпратил триста брони, за да бъдат принесени като дар в нозете на статуята на богинята Атина в Партенона от „Александър, син на Филип и син на Гърция“.
По време на походите си той редовно позволявал да се отбелязват всички гръцки празници и тържества; разпространил из цяла Азия преклонението пред гръцките богове, като не на последно място било основаването на значителен брой гръцки градове във възловите точки на империята.
С други думи Македония е била едно гръцко кралство а имената на македонците са гръкоезични и всичките древни македонски монети са гръцки, с гръцки букви и гръцки фрази!
С бързо темпо продължава работа на археологическата група начело с Катерина Перистери за премахване на пясъчните насипи на хълма Каста в античния град Амфиполи. Успоредно с това продължават и дейностите за укрепване на компонентите вътре в гробницата, за да продължат разкопките по най-безопасен начин.
В същото пространство между втората и третата преградна стена е констатирано значително увреждане на камъните в западната и източната част на купола.
Работи се по укрепването на втората преградна стена, която има архитрав и корниз, с дървена конструкция и стегна от стоманени тръбни греди.
Установено е, че вертикалната част на архитрава се простира по цялата дължина и е двустранна. В пространството пред архитрава е поставена триъгълна метална рамка, успоредно с южната му страна. Архитравът е укрепен с четири странични подпори, които са монтирани на метална рамка.
В събота, 5 септември, премахването на пръстта пред архитрава позволява укрепване на подпората на счупената част с вертикални тръбни греди.
С премахването на песъчливата почва, в пространството пред втората преградна стена са разкрити под мраморния архитрав, между мраморни пиластри, две изкусно изработени кариатиди, от тасоски мрамор.
Лицето на западната кариатида е запазено почти невредимо, а на източната липсва. Кариатидите имат къдрици, които покриват раменете и са облечени в туника. Дясната ръка на едната и лявата ръка на другата са протегнати, за предотвратяват символично опитите да се влезе в гробницата. Следвана е същата техника като при главите и крилата на сфинксове. Формите, в които има следи от червено и синьо напомнят на стила на Коре. Сред пясъчните почви са намерени фрагменти от скулптурите, като например част от длан и по-малки фрагменти от пръстите. Разкриването на втория вход с кариатидите е важно откритие, което подкрепя идеята за особената важност на паметника.
Пред кариатидите, на височината на кръста им, се разкрива запечатана варовикова стена с ширина 4.5м. Това е втората подобна стена, следваща същата техника, както и в предната част на гробницата. Това е още един опит на строителите на паметника да се предотврати влизането в паметника.Същевременно не намалява интересът на туристите, които посещават хълма Каста, които искат да видят дори и от далече гробницата. Полицейските сили в района са удвоени, а смените на полицаите от Серес са денонощни. Както поясни кметът на Амфиполи Костас Мелитос в понеделник мястото ще бъде осветено със специален генератор, предоставен от общината за защитата на археологическия обект не само от любопитните, както и по време на вечерните часове.






