През 2011 г. броят на пушачите у нас е намалял с около 2-3 % . През 2010 г. пушачи сред населението са били 41%, през 2011 – този процент вече е 39%. Това показали данните на национално представително проучване, съобщи здравното ведомство.
Като основни причини за тази тенденция се посочват мерките за ограничаване на тютюнопушенето на обществени места, както и поскъпването на тютюневите изделия.
Положителна роля върху ограничаването на пушенето и върху общественото здраве ще имат и новите забрани, които влязоха в сила от 1 юни тази година, сигурни са от МЗ.
Според данни на Световната здравна организация около 60% от българките пушат по време на бременността си, а едва 30% от тях спират цигарите, след като разберат, че чакат дете.
След раждане около 75-80% от жените пропушват отново в рамките на 6 месеца.
Рискът за непушач да заболее от рак на белия дроб е с 20-30% по-голям, ако живее с пушач. В същото време, повече от 40% от рака е предотвратим, ако се избягват рисковите фактори като тютюнопушенето.
От 4 юни до 11 юли стартира национална кампания, с която Консултативните кабинети за отказ от тютюнопушене (ККОТ) ще отбележат 7-мата година от създаването си, напомнят още от здравното министерство.
Консултативните кабинети са постоянно действащи и функционират към регионалните здравни инспекции. Те са създадени през 2005 г. в рамките на приетата първа Национална програма за ограничаване на тютюнопушенето у нас.
През 2011 г. в тези кабинети са получили консултации 2284 души. Всички граждани са били насочени за получаване на помощ чрез Националната линия за отказ от тютюнопушене - 0700 10 323 , както и към интернет страниците на РЗИ и www.aznepusha.bg.
По време на кампанията тази година ще бъдат организирани различни инициативи за популяризиране на дейността на кабинетите. Специално подготвени консултанти ще оказват безплатно консултации за отказване на вредния навик, а на всички желаещи ще бъде измервано количеството въглероден оксид в белите дробове, както и съдържанието на карбоксихемоглобин в кръвта.
Гражданите, които искат да откажат цигарите, ще бъдат запознавани с различни практически техники и методи, препоръчвани и от европейските здравни органи. При необходимост желаещите ще бъдат насочвани към специализирана лекарска помощ.
В рамките на кампанията сред бременни и кърмещи жени ще бъдат разпространявани здравно-образователни материали за вредата от тютюнопушенето и въздействието му върху плода и новороденото.
Ще бъдат организирани прожекции на филми за вредите от тютюнопушенето, и интерактивни занятия и беседи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мадяр положи клетва като премиер на Унгария, знамето на ЕС отново се вее пред парламента
Перфектна буря очаква Кевин Уорш във Федералния резерв
„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Биткойнът е изложен на най-голям квантов риск, но и други блокчейни не са в безопасност
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
82% от хората в еврозоната подкрепят еврото, в България делът им нараства до 55%
"Черно море" с ценен успех над "Ботев" (Пд) в белязан от расистки скандал мач на "Тича"
Централна прогноза
Давид Иванов грабна златото на Световната купа по гимнастика във Варна
Тежко падане беляза Giro d’Italia, дебютант спечели втория етап
Инициатива за пътна безопасност по повод 3 години от трагичната загуба на Ани и Явор
Не е за вярване: Бивш шеф на ЦСКА става директор на Рома
Ще фалира ли Берое? Предстои важна среща с Гонзо
Гийермо Силва спечели драматично втория етап на Джиро д'Италия
Черно море тресна Ботев Пловдив и направи важна крачка към Европа
НА ЖИВО: Левски – Лудогорец
Арбелоа заповяда: Искам бой над Барса
Дневен хороскоп за 10 май, неделя
5 пролетни рецепти за трапезата на 11 май – Деня на Кирил и Методий
Пости ли се на Черешова задушница
Кои са най-драматичните зодии
Седмична нумерологична прогноза за 11 – 17 май
Любовен хороскоп за 11 – 17 май
Черно море взе важна победа над Ботев (Пд) с 2:0
Задържаха изпращачи на фишинг съобщения от името на МВР
Задържаха трима за побой в София
Давид Иванов спечели златен медал на Световната купа във Варна
Зам.-кмет: Заплатата на главния архитект на Варна е запорирана по искане на общината
Хванаха за ден 17 шофьори с алкохол или наркотици
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели