Пътуването води до прилошаване сред някои, тъй като модерният транспорт заблуждава мозъка, че сме отровени, поясняват невролози.
Когато се возим в кола, влак, лодка или самолет се получава конфликт в мозъка, който отключва реакция, подобна на тази, която се развива при отравяне.
Чувството на гадене се появява, тъй като мозъкът „мисли“, че от организмът трябва да се премахне отровно вещество.
В действителност този ефект е следствие на объркани сигнали. Едните идват от мускулите, които съобщават на мозъка, че тялото е неподвижно, а другите от ушите, които усещат движението.
Според специалистите организмът все още не е еволюирал дотолкова, за да се справи с усещането в превозното средство, където тялото се движи, без то самото да извършва самите движения.
От гледна точка на еволюцията единственото нещо, което може да причини подобно сетивно разминаване, е невротоксин. Поради тази причина мозъкът се заблуждава, че в организма има наличие на отрова. Първото нещо, което се случва, когато се натровим, е да се отървем от отровата като повърнем.
Оказва се, че четенето в колата може да влоши неприятното усещане по време на път. Причината е, че очите са фокусирани върху малко, статично пространство и не дават информация на мозъка, че тялото се движи.
Усещането за гадене може да се облекчи като гледаме през прозореца, тъй като по този начин показваме на мозъка, че всъщност се движим.
Все още не е ясно защо някои за засегнати в по-голяма степен от това състояние, докато други почти не се сблъскват с подобни проблеми.
Има още няколко аспекта на модерния живот, с които мозъкът все още не може да се справи адекватно. Сред тях е дезориентацията, която се случва, когато сменим часовите зони.