Целта на кампанията е да привлече общественото внимание към проблемите на болните деца, нуждаещи се от органни трансплантации, да промотира донорството на органи, тъкъни и клетки в България и чрез набиране на дарителски средства да финансира лечение на деца, обучение на специалисти в областта на трансплантологията, закупуване на специализирана апаратура за детски болници и реализиция на социални проекти за семейства на трансплантирани деца.
Желаещите да участват в кампанията могат да се свържат с организаторите на тел. 02/ 953 05 85.
“Цената на една бъбречна трансплантация в Украйна е 15 хил. щатски долара, в Пакистан е 17 хил. долара, а в Петербург тя струва 35 хил. евро”, заяви Петър Ананиев, председател на Фондацията на пациентите с хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализираните в България.
“В нашата страна трансплантацията е безплатна, има лекари, способни да я извършат, но липсва донорство и това е огромен проблем за всички чакащи пациенти”, добави той.
“В България няма изградена разходна норма за цената на трансплантацията”, каза и Пламен Кенаров, член на парламентарната Комисия по здравеопазване. По думите му реалният разход на ден за поддържане на донора е около 1500 лв, толкова струва и процесът по доказване на мозъчната му смърт, експлантацията на органа струва близо 4 хил. лв..
“Държавата плаща около 20 хил. лв. за една бъбречна трансплантация. Тези суми трябва да се отчитат в публичен регистър, а това не се прави”, допълни той. “Лекарят, извършващ трансплантацията, получава 70 лева”, добави Кенаров.
“Около 1 140 човека са изразили волята си за донорство след влизането в сила на Закона за трансплантации на органи, тъкъни и клетки, като 400 от тях са дали съгласието си да станат донори на органи след смъртта си”, уточни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.