IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ниско заплащане: Много акушерки у нас не работят по специалността си

Имаме 4400 акушерки по диплома

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи остро възразява срещу позицията на Българския лекарски съюз за възможността за директно финансиране от НЗОК на амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките.

По-рано от съсловната организация на лекарите заявиха, че са против прякото договаряне между асоциацията и Здравната каса, като отбелязаха, че лекарят е ръководител на лечебния процес и отговорността се носи от него, а не от сестрите.

"Не искаме да се конфронтираме нито с Българския лекарски съюз, нито с която и да е съсловна организация. Предложихме конкретен механизъм за справяне с кадровата криза - един от компонентите в него е възможността за самостоятелни договори с НЗОК. Говори се за изпълнителска, подчинена функция на акушерки и сестри. Но трябва да е ясно - в много лечебни заведения и самите лекари са изпълнители, ако не участват в управлението", заяви зам.-председателят на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Райна Бояджиева в студиото на "България сутрин".

Според нея професионалистите по здравни грижи са неразделна част от оздравителния процес за пациента както в болничната, така и в извънболничната помощ.

Гостът изтъкна, че посочените дейности не се заплащат от бюджета на НЗОК.

"Пациентите сами поемат разходите за поставяне на инжекции, превръзки и други манипулации, които по закон сестрите могат да извършват самостоятелно. Медицинската сестра трябва да е обезпечена с необходимите знания и умения и да носи отговорност за това, което се случва. Искането ни е тези дейности да бъдат финансирани чрез пряко договаряне", каза Бояджиева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Кадровата криза

След потенциалната заплаха за затваряне на АГ отделението в болницата в Перник, на дневен ред отново става актуален проблемът с недостига на кадри. Оказва се, че  в България има 4400 акушерки, но само на хартия.

"Толкова са акушерките с диплома, но много от тях не работят по специалността. Официалната статистика не отразява реалното състояние – значителна част от акушерките работят като медицински сестри или са напуснали сектора изцяло. Не е правилно акушерка да бъде назначавана на длъжност "медицинска сестра" - това са различни професии. Но някои лечебни заведения, поради недостиг на кадри, правят компромиси", обясни гостът.

Една от причините за липсата на кадри е ниското заплащане

Заплатите в областните и общинските лечебни заведения варират между 1300 и 1500 лв. В частните и университетските болници възнагражденията са по-добри, защото има и роботизирана хирургия и там клиничните пътеки са по-високи.

Райна Бояджиева определи командироването на специалисти като временна мярка, която няма да реши проблема трайно. 

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата