67 на сто от общата смъртност в България е вследствие на сърдечно-съдови заболявания, за които основната причина е високото кръвно налягане, уточти той. Седем хиляди българи умират годишно от инсулт, като много голяма част от тях биха могли да бъдат спасени, добави лекарят.
По думите му пациентите с хипертония се обръщат твърде късно към лекар, защото заболяването протича без особени симптоми. Около 50 на сто от пациентите научават, че страдат от хипертония, след като получат инсулт, добави акад. Начев. 50 на сто от тях започват лечение, но само половината от тях вземат лекарствата си редовно, допълни той.
Според акад. Начев личните лекари преглеждат на ден между 5 и 9 пациенти с хипертония и лечението трябва да бъде започнато веднага. В голяма част от случаите заболяването се овладява с една таблетка дневно, уточни той.
Небалансираното хранене, злоупотребата със захари и мазнини, повишеният прием на сол, наднорменото тегло, тютюнопушенето, ниската физическа активност и повишената консумация на алкохол са рисковите фактори, водещи до повишаване на нивото на артериалното налягане.
Не може да се твърди със сигурност, че хипертонията е наследствено заболяване, но е вярно, че при наличие на родители хипертоници, децата са застрашени от хипертония, и то 10 години по-рано от родителите си, обясни акад. Начев.
Хипертониците трябва да поддържат идеално телесно тегло, да приемат сол не повече от 2-3 гр. дневно, да изминават 5-7 км пеша на ден, допълни той.
Националната здравноосигурителна каса реимбурсира 152 лекарствени позиции за намаляване на кръвното налягане, като 9 от тях са платени напълно, казаха за БТА от касата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.