Най-малко за половин милиард от заема, който смята да вземе правителството, няма никаква обосновка и тези средства ще се изразходват в полза на енергийната мафия, смята лидерът на ДСБ Радан Кънев.
По думите му управляващите са се оплели в поне пет лъжи за неговото предназначение. Единственото тяхно твърдение, което звучи формално достоверно, е че тези пари ще бъдат отделени в резерва, но той в момента е на добро ниво и няма и няма нужда от това, коментира той.
“В действителност тези 500 млн. няма да останат в гардероба. Те прикриват една лъжа в новата методика за определяне на цените на ДКВЕР и тя е, че България ще продаде въглеродни квоти за 498 млн. лева, т.е. пълно съвпадение на сумата. Видно от стенограмата на правителството от 10 юли 2014 г., дори най-оптимистичните прогнози са за под два пъти тази цифра, а в действителност България е продала всичко под 60 млн. лева парникови квоти. Така че цифрата 498 млн. е просто една лъжа, предназначена да прикрие кражба през заема и през бюджета”, разясни Кънев.
“От тези 500 млн. лева, които ще бъдат извадени от гардероба и ще бъдат налети в схемата на новата методика на ДКВЕР, далеч под 1/3 ще обслужат 5-процентното намаление на тока, и над 2/3, така нареченият от нас “данък мафия”, ще отидат в централите на г-н Ковачки - Бобов дол и Брикел, и за редица неефективни заводски централи, т. нар. когенерации, които се държат от близки до властта олигарси. Реално по този начин ние ще бъдем задължени със сума от 350 млн. лева”, допълни той.
По думите му кабинетът на Орешарски се превръща в "национален бат Сали на енергетиката".
Иван Иванов от ДСБ обясни, че от квоти от въглероден двуокис в НЕК трябва да постъпят 498 млн. лева, а до момента са постъпили около 100 млн. лева. Няма никаква възможност тези средства от квоти да бъдат събрани и тези заложени 500 млн. трябва да бъдат допълнени и това може да стане със заема в резултат на актуализацията на бюджета, посочи той.
Иванов отбеляза, че с новата методика рязко се намалява производството на електроенергия от Маришкия басейн и в резултат ще има или съкращения на хора, или увеличение на цената на въглищата и съответно на тока.
АЕЦ "Козлодуй" се обезкръвява и ще се окаже в невъзможност да предприеме мерките за удължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок, алармира още той. На гражданите са дават едни 5 процента като "димна завеса", а 10-12 процента отиват в собствениците на неефективни енергийни дружества, които се държат от енергийните олигарси, посочи Иванов. Частично собственик на ТЕЦ "Видахим" не е ли досегашният шеф на ТЕЦ "Марица Изток" 2 и в момента на БЕХ Георги Христозов и не са ли от там тези 3,5 млн. лични средства, които той декларира официално от стопанска дейност, посочи Иван Иванов.

Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
Бактериално откритие проправя път към по-ефективни лекарства срещу рак
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Спортът по телевизията днес, 4 юли
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Летен коктейл с джин, краставица и мента
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл