Посланикът на Република България във Великобритания Марин Райков връчи акредитивните си писма на кралица Елизабет II в Бъкингамския дворец на 24 октомври 2019 г.
Посланик Райков има възможността да проведе самостоятелен разговор с кралица Елизабет II.
Освен въпроса за отличните двустранни отношения и други протоколни теми по желание на кралицата българският посланик и Елизабет II обмениха виждания за трагедията с 39-те китайски граждани, намерени мъртви в камион и с българска регистрация, собственост на ирландски гражданин, в Есекс, съобщи МВнР.
Посланик Райков подчерта липсата на каквато и да било връзка на български граждани към този случай, а също така изрази своята благодарност за перфектното сътрудничество между британската полиция и българското МВР още в първите часове след разкриването й.
Засегната бе и темата за добрата интеграция на българските граждани, живеещи и работещи в Обединеното кралство.
Връчването на акредитивните писма във Великобритания е специална церемония, пропита от множество местни традиции. В началото маршалът на дипломатическия корпус Алистър Харисън съпроводи до Бъкингамския дворец българския посланик и неговата съпруга, както и четирима дипломати от екипа на посолството с държавни каляски, предоставени от Бъкингамския дворец. Кортежът пропътува разстоянието от Посолството на Република България до Бъкингамския дворец, минавайки през арката на Уелингтън.
На връщане от Бъкингамския дворец делегацията бе придружена до българското посолството, където се проведе традиционен прием под домакинството на посланика. Той прие свои колеги – ръководители на мисии, приятели на България и служители на посолството.
Както повелява традицията, преди да започне приемът, посланикът отдели няколко минути, за да благодари и почерпи не само кочияшите, но също така и кралските коне, които получиха свежа награда – български биоябълки и моркови.
Последвалият прием бе открит с приветствие на посланик Райков и със слово на директора на протокола и заместник-маршал на дипломатическия корпус Нийл Холанд. Двамата вдигнаха тост за здравето на държавните глави, приятелството и благоденствието на България и Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Гълъб Донев: Всички стартирали проекти по програмата за общините ще бъдат разплатени
Европа поглежда към хибридното строителство, за да строи по-бързо, по-евтино и по-зелено
Румен Радев: България ще наложи вето на новия пакет санкции срещу Русия
Южнокорейските индекси се възстановиха след резките спадове през предходните две сесии
Изпълнителният директор на Nissan има нова мисия в САЩ
Китайският сектор на услугите се е представил по-добре от очакваното през юни
Земетресение с магнитуд 6,2 разтърси Индонезия
"Селска чест" и "Палячи" оживяват под открито небе за "Опера на площада" в София
Фестивал в село Чавдар връща старите игри и радостта от детството
Градски транспорт в София ще има: 62 евро увеличение на заплатите със задна дата и нови бонуси
ЦСКА се похвали с национал на Бенин
Още един обвиняем за неверни данни в документи за "Баба Алино"
Тежката артилерия на ринга на SENSHI 32 - Франческо Джая срещу Нейтън Кук
ОФИЦИАЛНО: Изненадващият трансфер на ЦСКА е факт!
Милан готви раздяла с Рафаел Леао – Манчестър Юнайтед и Тотнъм в битка за португалеца
ЦСКА готви шеметен трансфер с национал на Франция!
ФИФА обясни защо голът на Хърватия срещу Португалия беше отменен – сензор в топката потвърди засадата
УЕФА отхвърли спорното правило на ФИФА за червен картон при покриване на устата
Самураите са знаели тази истина преди векове – а тя важи и днес
Какво разкрива лунният ви знак за вашите емоции и характер
Пухкави пикантни сиренки – идеалната уикенд закуска
Месечен хороскоп за юли 2026
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
5 упражнения с тежести за по-здрави кости
Технология: Измиха прозорците на общината във Варна с дрон (СНИМКИ)
Морето взе поредна жертва! Софиянец се удави край Царево
Bloomberg TV Bulgaria: България може да избегне воден режим с по-добро управление на водата, смята учен от БАН
Окошариха 70-годишен бивш служител на "Приморски" по аферата „Баба Алино“
Удар: Хиляди ментета на луксозни марки задържаха митничари от Варна
Шефът на полицията с изявление по случая с изчезналото дете край Варна
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл
Прахови частици около Слънцето: Това ли е ключът към загадката на короната му
Прогноза за юли 2026: Кога да очакваме най-силните магнитни бури
Частна компания за първи път преобразува термоядрена енергия в електричество
Жена прекара почти 3 седмици в кома: Какво видя и как се промени животът ѝ
Китай изстреля нов океанографски сателит