IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Западни лидери искали Сакскобургготски за шеф на Европейския съвет

Това е един от постовете, които ще бъдат създадени по новия Лисабонски договор

Западни лидери искали Сакскобургготски за шеф на Европейския съвет

Името на бившия министър-председател и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски е било едно от дискутираните за първи председател на Европейския съвет, потвърди министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова.

Грънчарова поясни, че са водени неформални разговори, по време на които европейски лидери са приветствали възможността бившият премиер на България да бъде избран за председател на Европейския съвет.

Това е един от постовете, които ще бъдат създадени по новия Лисабонски договор.

Симеон Сакскобургготски е сред всепризнатите европейски политици, каза още Грънчарова.

Съгласно Договора от Лисабон, председателят ще бъде избиран от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство за срок от две години и половина, като мандатът му може да бъде подновяван еднократно.

Задачата му е да се грижи за подготовката и последователността на работата на този орган и за намирането на консенсус.

Председателят на Европейския съвет не може да съчетава тази длъжност с други национални мандати. Това означава, че ако бъде избран действащ политик, той ще напусне настоящия си пост, за да поеме новата функция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата