Ние се бием не само за нашата безопасност, но се борим и за вас, за да не бъдете изправени при трагедия на руските опити да окажат въздействие и да причинят щети. Това каза министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба, който е на посещение в София, след срещата си с българския си колега Теодора Генчовска.
Той благодари на България за подкрепата ни за ЕС, както и за всичко останало, което прави за Украйна.
„Наясно съм с ролята на Русия в историята на България и може би знаете за ролята на Русия в нашата история. Исторически Русия е направила няколко неща, които остават емоции в съзнанието на хората, но това което прави в момента е различно – Русия унищожава, убива, измъчва изнасилва. Това не е Русия, която заслужава съчувствие и разбиране“, коментира Кулеба.
Украинският министър призна, че това което става в Украйна е много важно за бъдещето на целия регион на Черно море.
„Дойдох тук, за да благодаря на българския народ и правителството за това, че приеха бежанци. Осъзнаваме човешкия подход към украинските жени и деца, които избягаха от ужасите на войната. От самото начало на агресията на Русия България последователно подкрепя Украйна в ЕС и НАТО и съм сигурен, че България го прави, защото разбира, че сигурността на Украйна означава и сигурност за България и всички страни на Черно море“, посочи той.
„Надявам се, че ще дойде денят по-скоро, когото мирът в региона на Черно море ще се възстанови и все повече украинци ще посещават България като туристи, а не като бежанци. Като външен министър се ангажирам да направят това по-бързо“, каза Кулеба.
Теодора Генчовска посочи, че на срещата за пореден път е била изразена подкрепата на България към Украйна.
Според нея в момента е важно за целия украински народ да чувства подкрепата на ЕС, НАТО и цялата световна демократична общественост.
„България е малка държава и се опитваме максимално да подпомогнем украинския народ. Повече от 91 000 украинци в момента са приети в Българи, като 80 000 от тях са получи временна закрила. Осъществяваме и хуманитарна помощ за Украйна, БЧК е изпратила помощи за 1,5 милиона евро към момента. МВнР е подпомогнало с 180 000 евра страна, като те са пренасочени през различни хуманитарни организации. Ще продължим да подкрепяме Украйна съобразно нашите възможности“, увери тя.
Генчовска отбеляза,че Кулеба има рожден ден днес и му пожела да е здрав и да завърши, това което трябва.
„За мен е особено удоволствие да отбележа рождения си ден в София. София означава мъдрост и това, което мога да си пожелая и на вас също, е мъдрост, когато взимаме важни решения“, посочи той.
Кулеба призна още, че през 90-те години е дошъл с родителите си през Черно море от Одеса до Варна и е прекарал чудесно.
„За мен лично България заема специално място и ние ще посветим всичките си усилия за да изградим още по-тесни отношения между нашите страни“, обобщи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отваря с лек ръст, подкрепен от временното примирие между САЩ и Иран*
Главният съветник на Зеленски смята, че Украйна се приближава до сделка с Путин
Войната в Иран е тласнала инфлацията в САЩ към нов скок през март
ЕЦБ подкрепи плана на ЕС за централизиране на финансовия надзор
Китай излезе от заводската дефлация за първи път от над три години
КФН е одобрила проспект за облигации на „София комерс – Заложни къщи“
Великденчето помага при цистит, диабет и подагра
Катастрофа с пострадали между две коли в Монтанско
Ясен обясни защо Добруджа спъна Левски, но падна от Спартак
Тежък удар за Левски за Вечното дерби с ЦСКА!
Паника на "Герена": Титлата на Левски не е сигурна
Гонзо призова за отстраняване на Кабаков заради ЦСКА!
Позиция: Чист червен картон за Арда срещу Левски + ВИДЕО
Христо Янев готви капан за Левски
Боядисваме яйца и на Велика събота – 10 трика за красиви шарки
3 модела обувки, които са задължителни за пролет 2026
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
Новата система за влизане в ЕС окончателно влезе в сила от днес
Росен Германов - Даскала открива в Светлата седмица изложба икони в ГХГ на Варна
260 пакета с помощи за нуждаещи раздават във Варна на Велика събота
Прогноза: Цените на горивата няма да паднат до края на лятото
169 турски звезди дадоха положителни тестове за дрога
Въвеждат дезинфекция за пътниците на Летище София
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро