Бойко Борисов сам дава храна на обвиненията за полицейска държава, обявявайки, че най-голямата антикризисна мярка са акциите на полицията. Мнението е на политолога Иво Инджов.
Няма как проблемите на кризата да се решат само с разкриване на далавери, защото това не пълни хазната, обяснява политологът.
По все по-актуалния въпрос за отношенията президент-премиер Инджов смята, че вече съвсем ясно са очертани двата фронта.
„Има и междуличностен сблъсък „Първанов-Борисов”, коментира политологът пред „Фокус”.
Неговото обяснение е, че президентът се е утвърдил като основен говорител на опизицията, защото БСП продължава да е в лоша форма.
Според Инджов ходът на премиера да попита главните редактори и шефове на медии дали им е окозван натиск, е удачен PR ход.
„За видим натиск не може да се говори, защото без натиск голяма част от медиите следват тези, които са на власт. Но се оказва натиск върху един регулаторен орган. Медиите канят политиците да им решават проблемите, а това вече е проблематично”.
„Абсолютно независими медии в държавата няма”, е мнението на социолога Кольо Колев.
„Частните медии се стремят да бъдат обективни, но са зависими от интересите на собствениците си. Що се отнася до това дали има въздействие върху медиите, то това е трудно доказуемо. Този натиск не се извършва директно, а чрез оттегляне на държавни рекламни поръчки, прехвърляне от една медия към друга на такива поръчки. Всяка власт прави това в една или друга степен”, обяснява отношенията медии-власт Колев.
„Има обаче някои нездрави индикации, но те не са пряко свързани с медиите – например, ареста на Николай Цонев или другите показни акции, които говорят за силови мерки”.
Обяснението на Колев за конфликта президент-премиер е несъгласието на държавния глава с методите на управление на Борисов и от друга страна фактът, че премиерът трудно преглъща критики.
Единственият, който може да дестабилизира страната и да свали правителството от власт, е самото правителство, смята социологът.