Българските информатици са в най-силното си състояние през последните десет години въпреки все по-намаляващия интерес на средношколците към информатиката като наука, коментираха в интервю за БТА Руско и Антон Шикови, ръководители на една от най-известните школи по информатика в България.
Двамата мъже от Ямбол, които са баща и син, стоят зад значима част от националните ни постижения по информатика. Школата "Шикови" е известна не само в България и в Европа, а и в далечни екзотични страни по света, защото тази фамилия често се свързва с постиженията на националния ни отбор по състезателна информатика.
По думите на Антон Шиков в света намаляват децата в по-ранна възраст, които се занимават с информатика, което се обяснява с незаинтересоваността към задълбочената научна работа, търсенето на лесни постижения, консуматорската нагласа и повърхностното възприемане на света.
“Цифрите са безмилостни - през 2000 г. на подбор за постъпване в школата се явиха 70 ученици, от които бяха одобрени 30. Тази година на предварителния кастинг дойдоха само 16 деца, като скоро след това три от тях отпаднаха. С други думи, нямаме възможност за по-сериозен подбор. У нас за нуждите на професионалното програмиране се търсят стотици специалисти и особено преминалите през състезателното програмиране”, отчете той.
Антон Шиков допълни, че в момента подготовката на българските отбори по информатика става в "затворени общества" от учители на възраст около 60 години, които се опитват да задържат постигнатото преди години. Във ВУЗ-овете пък няма изградени ядра от млади преподаватели, в училищата няма учители, които да водят кръжоци.
“Въпреки това години наред ние задминаваме страните от Западна Европа - тя се класира едва в долната една трета на световната олимпиада по информатика. Сега водещи са информатиците от Китай, Тайван, Русия, САЩ и Иран, както и от страните от Източна Европа - румънци, словенци и българи”, посочи още Антон Шиков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.