Красиви деца със светли очи и кожа се крадат и изнасят в чужбина, където се пускат да просят. Те будят повече състрадание и съчувствие пред туристите, в сравнение с тъмните ромчета и затова са предпочитани от мафията.
В зловещата измама са замесени служители на ниски нива в ангажираните с деца институции у нас, алармира "Монитор". Те дебнели за самотни майки с нисък социален статус, които нямат съпрузи или бащи, които да признаят бебетата. След това отнемали децата им и ги предавали на бандитите под прикритието на осиновяването. Сумите, за които те вършели "услугите", не надхвърляли 500 лева на уредено дете научи.
Измамата ставала, като не им връчвали заповеди за отнемане, а твърдели, че бебето не може да живее в условията, които майката предоставя. Впоследствие родителите не можели да докажат как са взети децата им, тъй като нямали необходимия документ. Той пристигал при тях едва след 6 месеца, когато детето вече се водело изоставено по закон и се предавало за осиновяване.
В повечето случаи осиновители се явявали подставени българи, които живеели в чужбина. Когато получавали контрол над детето, те го пускали още в ранна възраст да проси. Сумите, които едно хлапе заработвало от това зад граница, достигали до 500 евро на ден.
Само за последната година и половина са били засечени над 150 такива случаи в Испания, Германия, Великобритания, Гърция, Швеция и Италия. Най-много наши хлапета имало в Гърция. Те са около 40, сочат данните на различни организации. Следва Испания с около 20 и Германия с близо 15 наши малолетни просяци. Експертите обаче предполагат, че цифрите са много по-големи. Назад във времето пък са регистрирани над 2000 подобни истории на малчугани, които са били заловени да просят. След това те са били върнати у нас или дадени на други приемни семейства.
Схемата действала безотказно у нас в последните 10 години. Никога обаче не е била разследвана от правоохранителните органи. Това твърди Йордан Тодоров, председател на фондация "Защита правата на децата". Той разкри и схемата с липсващите заповеди за отнемане.
"Без да знаят, самотните майки давали вербално съгласие, че ще дадат детето си за осиновяване, а то ще попадне в ръцете на някой чужденец", обясни Тодоров. Това обаче не било най-страшното. Мафията, която издевателства над просяците, се занимавала и с болни деца.
Само за последната година и половина 40 такива хлапета са били осиновени и пратени зад граница, за да просят. Точна статистика на Агенцията за закрила на детето показва, че за миналата година са осиновени около 30 болни деца, които са се озовали зад граница, в последните месеци на 2015 година пък те са били около 30. Смята се, че 40 от тях са станали просяци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно в САЩ нарастват по-рязко от очакваното
Министърът на земеделието: Няма предпоставки за увеличаване на цените на храните
БНБ обяви възможностите за стаж в институцията
НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
ОАЕ въвеждат забрана за влизане на иранци
Разбиха два канала за трафик на мигранти край Видин
Отпускат 4,5 млн. евро за ремонт на оградата на границата с Турция
Денков от трибуната в НС: Скоро ще пропаднете в Ада, където ви е мястото
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Арсенал най-накрая намери звезден нападател
Буфон разкри бъдещето си в Италия
Джордж Ръсел: В момента всичко се обърква само при мен
И Десподов със силни думи за Боби Михайлов
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Путин възнамерява да продължи войната в Украйна още две години
Няма незаконна сеч в района на Трета буна във Варна
Отиде си музиканта Кирил Ампов, баща на Графа
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II