Премиерът Бойко Борисов вече е в Истанбул, където ще присъства на тържествената церемония по откриването на газопровода "Турски поток".
В рамките на визитата си българският премиер ще проведе и двустранна среща с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.Предходната среща на Борисов и Ердоган се състоя през юли миналата година в Сараево в рамките на Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.
Акцент в предстоящия разговор ще бъде развитието на двустранните отношения въз основа на общоприетите принципи на добросъседството, равнопоставеност и взаимна изгода, съобщиха от правителстветната пресслужба.
България се стреми да развива и разширява на равноправна основа и при зачитане на интересите и на двете държави отношенията си с Турция, в чието лице има съседна страна, съюзник в НАТО и регионален партньор.
Географското положение на България и Турция определя тяхната роля за транзита на енергийни ресурси, което е една от предпоставките за сътрудничество. В двустранния диалог България отдава особено значение на сферата на енергетиката и енергийната сигурност и по-специално диверсификацията на енергоизточниците и доставките за нашата страна.
Спазвайки всички европейски изисквания, България работи целенасочено, за да запази стратегическата си роля на газовата карта на Европа. Част от изпълнението на тази цел на страната ни е изграждането на газоразпределителния център "Балкан", който ще може да бъде захранван с газ от различни източници, включително през инфраструктурата на "Турски поток".
Проектът "Турски поток" свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на "Турски поток" е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2200 м във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2200 м.
Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз.
Другата тръба продължава през територията на Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
БНБ пуска колекционерска монета „150 години от рождението на Кръстьо Сарафов“
Търговският дефицит на България е нараснал с 1% на годишна база през януари
ЕС: Един лидер не спази думата си
Wall Street се насочва към четвърта поредна седмица на загуби*
Веласкес: "Черно море" залага на висок интензитет, но ние сме уверени
Дечев: Работи се енергично срещу купения вот, вече има 45 дела
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Борисов: Без САЩ не можем да се справим със заплахите
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Българин напуска ЦСКА
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Левски се разделя с твърд титуляр?
Веласкес в шок от Левски
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
Пускат през април автобусите между "Аспарухово" и "Галата"
Жулиен Риков пред bTV: Смелото сърце на кикбокса
Актуализираха таксите за музейните обекти към РИМ-Варна
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?