1877-ма година е белязана от редица значими събития, иновации и промени в световен мащаб. За България обаче това е времето, в което събуденото вече от дългото родство общество ще се надигне и с огромната помощ на многобройните руски войски ще извоюва свободата си. С пролята кръв и надежда за едно по-добро и свободно утре.
На 6 март, от 19:00 часа, в седмицата, в която българският народ чества своя национален празник, предаването "Историите ON AIR" в ефира на Bulgaria ON AIR ще върне зрителите години назад с разказ за едни от най-значимите моменти от Руско-турската освободителна война и ще представи автентични дописки от това тежко и едновременно с това славно време за българските бойци.
Миналият вторник Високата порта получи от Тефик бей, поверения в делата в Петербург, един телеграм, който известява, че княз Горчаков му връчил в понеделник един мемоар, в който е казано, че Русия употребила всичките средства, за да направи един траен мир с Високата порта, но като нейните усилия останаха напразни, императорът се вижда принуден да прибегне до оръжието и, че следователно дипломатическите сношения с Високата порта от тая минута се прекъсват".
С тази кратка дописка на 15-ти април 1877-ма година излизащият на български език вестник "Цариград" в Османската империя информира, че Русия е обявила война.
И така, на 10-ти юни 1877-ма година руснаците навлизат в Северна Добруджа и започва ожесточената борба за освобождение. Още в самото начало на кървавите сблъсъци в село Горна Студена е създадена военно-полева болница с множество палатки, където да се лекуват ранените на фронта.
"Интересното е, че през месец октомври тази болница е била посетена от проф. Пирогов. Известен руски професор, който при първото си посещение е дал своите указания как да се грижат за ранените", разказва Елена Адамова, екскурзовод в музея в с. Горна Студена.
За да следи ситуацията и процеса на лекуване на ранените от близо, малко по-късно професорът посещава отново мястото, като за жалост установява, че войниците умират не от раните си, а от тиф, като заразната болест бързо се разпространява на територията на цялата военно-полева болница.
Не пропускайте още много любопитни факти и се докоснете до едни от най-интригуващите дописки от този период, запазени във времето – на 6 март, в предаването "Историите ON AIR", от 19.00 часа, по Bulgaria ON AIR.

Вятърен парк "Свети Никола" и AES Гълъбово са осигурили 10% от потреблението на ток през октомри
Турците пътуват с часове за по-евтино сирене от Гърция
Покупката на жилище се отлага: Американците се сдобиват с първия си дом едва на 40 г.
Подкрепата на Полша за украинците се пропуква в опасен момент
Кризата с автомобилните кредити може да удари по-широкия финансов сектор в САЩ
К. Ангелов: Целта на особения управител в "Лукойл" е да гарантира стабилност на доставките
Есенно време през новата седмица: Дъждове, слънце и дълго циганско лято
Десетки шофьори са хванати да карат пияни или дрогирани
Три зодии получават каквото искат на 10 ноември
Тайните бункери на Москва: Сталин командвал от 65 метра под земята (+СНИМКИ)
Загуба от ЦСКА? За Левски не е станало нищо страшно
Мнението на Gol.bg за Вечното дерби: Целта оправдава средствата
ЦСКА за Вечното дерби с Левски: Скандално съдийство
Голяма драма: Славия обърна Монтана с два гола след 87-ата минута
ВИДЕО: Левски - ЦСКА
Манчестър Сити – Ливърпул
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Американската търговска камара в България: Изисква активна работа от правителство по казуса Лукойл
Условията за пенсиониране се затягат
Васил Велев: От 1996 година ние не сме имали по-лош бюджет от този
Димитър Главчев: Няма как да коментирам бюджет, който дори не е внесен в МС
Доброволци във Варна преобразиха една обикновена автобусна спирка в истински оазис за отдих
Защо българите прдължават да се обръщат към ясновидки?
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя