Среща между руския президент Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп е "необходима в много отношения", но все още не е насрочена, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в началото на седмицата.
“Подобна среща очевидно е на радара“, каза той и добави, че тя трябва да бъде подготвена по подходящ начин, а това изисква много усилия на различни експертни нива.
Но какво включва “усилията“? На първо място, ангажиментът на Кремъл за прекратяване на огъня във войната срещу Украйна, казва Кърт Волкър, бивш специален представител на САЩ за преговорите в Украйна при Тръмп.
В интервю за Euronews от Киевския форум за сигурност Волкър каза, че президентът на САЩ би искал да се срещне с руския си колега, но само след като в Украйна е налице примирие.
“(Тръмп) иска да сложи край на войната и след това би искал да възстанови отношенията с Русия. Той смята, че можете да реинтегрирате Русия в глобалната икономика, можете да сключвате бизнес сделки с Русия, но Путин първо трябва да спре войната“, обясни Волкър.
И тъй като Путин не прави това, перспективите за среща между Тръмп и Путин изглеждат все по-далечни.
Волкър беше преговарящ на Вашингтон за Украйна между 2017 г. и 2019 г., когато Путин и Тръмп проведоха последните си срещи в Хелзинки и след това на срещата на Г-20 в Осака.
“Путин се опитва да играе на егото на президента Тръмп“
Волкър казва, че руският президент “се опитва да играе на егото на президента Тръмп, като казва, добре, можем да седнем като мъже и да решим това“.
В началото на втория си мандат Тръмп каза, че ще се срещне с Путин "много бързо", след като встъпи в длъжност.
"Мисля, че президентът Тръмп по някакъв начин вижда себе си като силна фигура, способна да направи това. Но той не е доволен, че Путин не успя да сложи край на войната. И това е мястото, където тази идея за среща просто няма да се случи, освен ако обстоятелствата не се променят", каза Волкър.
Волкър каза пред Euronews, че в резултат на това във Вашингтон е настъпила значителна промяна в мнението по отношение на желанието на Путин да спре войната си срещу Украйна. "Ясно е, че САЩ и Украйна са съгласни в призива си за пълно прекратяване на огъня за 30 дни. И това е крачка към постоянно прекратяване на огъня. И Путин се подиграва на това."
"Той не е сериозен относно действителното спиране на боевете. И вие наистина улавяте усещането сега във Вашингтон, че хората признават това и призовават Путин, ако щете, казвайки, че Русия изисква твърде много и те не приемат прекратяване на огъня", посочи Волкър.
Вместо това руският президент обяви тридневно “едностранно прекратяване на огъня“ за защита и сигурност на парада за Деня на победата в Москва в петък.
"Путин не е сериозен за прекратяване на огъня. Той не е сериозен за спиране на атаките си. Мисля, че иска да направи политически жест тук, особено след като е в съответствие с неговия военен парад в Москва", каза Волкър, добавяйки, че ще бъде "изненадан, ако спазва дори собственото си прекратяване на огъня".
Какво ще направи Вашингтон?
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс призна тази седмица, че преговорите за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна не са далеч от първоначалните очаквания на Вашингтон.
"В момента руснаците искат определен набор от изисквания, определен набор от отстъпки, за да сложат край на конфликта. Смятаме, че те искат твърде много", каза Ванс.
Администрацията на САЩ сега може да "втвърди своята реторика относно агресията на Русия и нежеланието им за прекратяване на огъня", каза Волкър пред Euronews.
Това ще бъде първата стъпка, последвана от „подновен акцент върху санкциите срещу Русия“, вероятно включващи вторични санкции “срещу тези, които помагат на Русия да избегне първоначалните санкции за петрола и газа и финансовата индустрия“.
И най-важното - Вашингтон ще продължи да доставя оръжие на Украйна. "Това няма да са пари на данъкоплатците. Мисля, че тази ера на отпускане на пари на данъкоплатците просто за финансиране на Украйна приключи. Но мога да видя заеми за Украйна, политика на заем и лизинг, както направихме за Обединеното кралство през Втората световна война", добави той.
Въпреки че не изключи конфискуването на замразени руски активи и използването им за плащане на оръжия за Украйна, "Канада се движи в тази посока и няма да се изненадам, ако САЩ също го направят“, заключи посланик Волкър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.