България е сред страните с ниска консумация на риба на глава от населението - 5.4 кг на човек годишно, според официалната статистика. За сравнение за света тази цифра е 18.6 кг на човек за 2010 г. Най-високо е потреблението на риба в Китай, където на човек за 12 месеца се падат 31.9 кг.
Шаранът е от традиционните видове риби, отглеждани във вътрешните водоеми у нас. Тази година учените от Института по рибарство и аквакултури в Пловдив към Селскостопанска академия са започнали работа върху научноизследователски проект, свързан с качество на месото на шарана.
По думите на директора проф. дсн Лиляна Хаджиниколова в резултат на разработките ще се формира система за типова оценка, която ще бъде в помощ на рибопроизводителите при защита на тяхната собствена или географска марка.
Социалното значение на проекта е свързано с възможностите за оценка и реклама на пазарните и здравословни качества на месото на шарана, да се увеличи производството му и да се повиши консумацията на риба в България.
В Риболюпилния комплекс и експерименталните бази на Института по рибарство и аквакултури в Пловдив ежегодно се произвеждат от 7 до 9 милиона личинки и малки рибки и 200 000 – 300 000 броя зарибителен материал от видовете шаран, бял и пъстър толстолоб, бял амур, европейски сом, щука, лин.
Тази година за първи път в Института е размножена бяла риба при контролируеми условия. Чрез този метод са произведени 70 000 броя укрепнали личинки, които представляват излюпени рибки на няколко дни. Институтът ще продължи да работи в това направление, за да отговори на нуждите на бизнеса.
По Оперативна програма ”Рибарство” у нас вече има реализирани проекти за рециркулационни системи за производство на хищни видове, преди всичко бяла риба и европейски сом. Рециркулационните системи са алтернатива на отглеждането на риба и други водни организми в естествени водни басейни.
Тази тенденция ще продължи, защото месото на хищните видове риби е с много добри вкусови качества, а пазарната им цена както в България, така и в чужбина е доста по-висока в сравнение с останалите сладководни видове риба.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Изабел Шнабел от ЕЦБ: Рисковете за инфлацията са във възходяща посока
Президентът наложи вето на промените за особения управител в "Лукойл“
Лондон е най-устойчивият на изкуствен интелект град в Европа за офис наемателите
В очакване на Black Friday eMAG представя My Wallet в България
Надпреварата за активите на "Лукойл" се нажежава дни преди санкциите
Инвеститор в китайската верига Luckin има апетит към придобиването на Costa Cofee
България остава с най-ниската средна годишна заплата в ЕС
Д‑р Ненад Цоневски избяга от България
Цените растат без причина - 65 търговци вече санкционирани в България
Обедна емисия
Трансферна бомба: Барса взима Хари Кейн от Байерн
Светлина в тунела! Лудогорец уреди национален селекционер
Напрежение в Наполи: Играчи скочиха на Конте, не го искат
В Испания се заформи страшна драма с Ламин Ямал и Барса
Важна новина за мача ЦСКА - Ботев Пловдив
Лапорта обяви дали Меси се завръща в Барса
6 хитрини малкото жилище да изглежда по-голямо
Биотин – витаминът за красота отвътре
13-ата Нощ на театрите ще е на 15 ноември, събота
Грим „без грим“ – новият хит в тенденциите
Започват Коледните пости, време е за смирение
4 съвета за добра интимна хигиена и предотвратяване на инфекции
20 турски военни загинаха при авиокатастрофа в Грузия
Погват търговците за необосновано покачване на цените, 65 вече са санкционирани
Радев наложи ново вето! Поряза закона за нефтените компании, приет покрай "Лукойл"
Предлагат само един учебник по предмет
Варненец влиза за 10 месеца в затвора за кражба на две бутилки уиски
Пуснаха билетите за варненското дерби при дублиращите отбори
Без човешка намеса: Новите технологии решават самостоятелно в Космоса
Карстови пещери на Марс може да са съхранили следи от минал живот
Днес Земята е под влиянието на силна магнитна буря
Учените обясниха „невъзможното“ сливане на две черни дупки
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу