Липсва превантивност и готовност. Това заяви бившият министър на околната среда и водите Нона Караджова в предаването "Брюксел 1" по повод наводненията Северозападна България от последните дни.
"В цялата страна трябва поетапно да се изгради, а не само по поречието на река Искър, и то в сравнително малък участък, система за ранно предупреждение за наводнения", категорична беше Караджова пред Bulgaria ON AIR.
По темата с разхищението на минералните води у нас, тя посочи:
"Отново става въпрос за синхрон на работа между институциите и въпрос на желание от страна на общините да оползотворят тоя безценен ресурс... София има 7-8 минерални извора - сондажи с различни по състав, температура и качество на водите. Почти не се оползотворява. За мен е пълна загадка защо се случва това. Имам може би донякъде едно обяснение - ресорът за минералните води в Столичната община, странно, е под компетентността на главния архитект. За мен това трябва да е политика, която се води от зам.-кмет, който заедно с кмета да организира работата по начин, по който да се направят политиките и мерките, така че това да се случи в близките една-две години. Главният архитект има много други задължения, за да му е и това работа - да се занимава с минералните води, това поне е моето мнение от управленския ми опит".
Тя даде за пример община Бургас, която се е възползвала на мига от предоставеното ѝ находище.
"И там се случват чудеса. Мога да посоча и много по-малки общини, които са с много по-малък капацитет като администрация, като Полски Тръмбеш, Мъглиж, Стрелча, които се справиха отлично", допълни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Можем да станем дестинация за здравен туризъм в Европа”, смята още Нона Караджова: "Възможностите са отлични в тази посока. Има няколко пречки, за да вървят по-бързо нещата".